Fitness Sağlık

Testosteron seviyenizi düşüren 4 şeyden uzak durun!

Düşük Testosteron Seviyesinin Nedenleri Nelerdir?

Bir çok erkek testosteron seviyesini arttırmak için çeşitli yollara baş vuruyor. Kimisi bu amaçla ilaç kullanıyor kimi erkek ise testosteron seviyesini arttırmak için doğal beslenme yollarına baş vuruyor. Yine de her geçen gün testosteron seviyemiz düşmeye devam ediyor. Sonuç olarak yapılan tüm çalışmalara rağmen testosteron seviyemiz artmak şöyle dursun daha da düşüyor.

1960’lık yıllardan bu yana giyim ve gıda sektöründe kullanılan kimyasal maddeler adeta erkeklerin köküne kibrit suyu döküyor. Bizde erkekleri bilinçlendirmek için erkekse.com olarak bu işe biraz daha girelim dedik. Testosteron seviyesini düşüren etkenleri okuyucularımız için derleyip yayınladık.

Musluk suyu içmeyin veya arıtın!

Musluk suyu içerisinde bulunan kimyasal maddelerin daha önce zeka kaybına sebep olduğu bilimsel araştırmalar ile ortaya çıkmıştı. IQ seviyesini düşürdüğü belirlenen musluk sularının bir zararı daha ortaya çıktı. Henüz tam olarak kanıtlanmamış olsa da Amerikalı araştırmacılar yaptıkları çalışmalarda musluk suyunun testosteron seviyesinde düşüşlere sebep olduğunu saptadı.

Aslında burada IQ ve testosteron seviyesini düşüren şeyin musluk suyu değil içerisine katılan florür olduğunu belirtelim. Florür, diş çürüklerine düşman olduğu kadar zekanıza ve testosterona da düşman bir maddedir.

Araştırma sonucuna güvenen bir çok erkek, musluk suyunu artık arıtmadan tüketmediklerini ve bunun da faydasını hissettiklerini söylüyor. İyi bir arıtma cihazı işinizi görecektir ya da güvenilir bir markadan damacana olarak da içme suyu almayı tercih edebilirsiniz.

Mutfakta kullandıklarınız araçlara dikkat edin!

Elbette yiyeceklerden bahsetmiyoruz. Bahsettiğimiz şey tam olarak yiyecekleri saklamak için kullandığınız saklama kapları ve benzeri mutfak gereçleri. Bu tür mutfak gereçlerinin içerisinde Bisfenol-A veya BPA olarak bilinen bir kimyasal madde içeriyor olması konumuza dahil olmalarının nedenidir.

BPA, düşük testosteron seviyesinin en bilindik sebeplerinden birisi olmakla kalmaz aynı zamanda kalp hastalıklarının, diyabetin ve kanserinde bilindik nedenlerindendir.

Burada size düşen mümkün oldukça cam şişe ve cam kaplar kullanmaktır. Böylece BPA sebebiyle düşük testosteron gibi bir sorun yaşama riskinizi ortadan kaldırmış olursunuz. Elbette daha sağlıklı da olmuş olacaksınız.

Şampuanınız en büyük düşmanınız olabilir!

Düşük testosteron seviyesi ile bağlantılı olan bir diğer şey de şampuanlardır. Şampuanlar içerisinde kullanılan parabenler ve ftalatlar isimli iki kimyasal düşük testosteron seviyesinin bilinen kimyasal suçlularındandır. Parabenler ve ftalatlar kanser, obezite ve kısırlık gibi bir çok sağlık problemine sebep olabilir.

Şampuan alırken praben ve ftalat içermeyen bir ürün tercih edin. Aynı şey kullandığınız diğer kozmetik ürünleri içinde geçerli olduğundan onlar içinde etiket kontrolü faydalı olacaktır. Mümkünse organik ürünleri tercih edin.

Su geçirmez kıyafetler erkekliğinizi tehdit ediyor!

Son zamanlarda hızla yaygınlaşan bir giyim ürünü olan su geçirmez kıyafetler de kanser riski oluşturmanın yanı sıra düşük testosteron seviyesinin de önemli aktörlerinden birisi olarak görülmektedir. Telfon ve PFOA içerdiğinden dolayı bu tür giyim ürünlerini giymemek daha kesin bir çözüm olabilir. Yine de su geçirmez bir ceket giymeniz gerekiyorsa telfon veya PFOA içermeyen bir kumaştan üretilmiş olmasına dikkat edin.

Muhammet ŞAFAK

2006 yılından beri blog yazıyor ve web uygulamaları kodluyorum. Yaşam, bakım ve stil konusunda sık sık hemcinslerimin sorularına muhatap olduğumu fark edince erkekse.com'u kurdum. Buradan hemcinslerime kaliteli yaşamanın yollarını öğretmeye çalışıyorum. :)

Yorum Yap

Yorum yapmak için tıklayın...

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ücretsiz abone olun!

Size kaliteli yaşamanın yollarını ve yeni yazılarımızı haftalık veya aylık olarak gönderelim!

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!

Daha İyi Bir Erkek Olmak İçin
Ücretsiz Abone Olun!

erkekse.com ile daha iyi bir erkek olmanın zamanı gelmedi mi?

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!