Bakım Stil

Doğru Parfümü (Kokuyu) seçin!

parfüm nasıl seçilir

Kendinize en uygun parfümü (kokuyu) seçebilmek için öncelikle parfüm hakkında temel bilgileri bilmeli, parfümü nasıl kullanacağınız konusunda deneyim ve tecrübeye sahip olmalısınız. Kendiniz için doğru olan parfümü seçmiş olsanız da, parfümü doğru kullanmazsanız kokunuz ile insanları kendinizden uzaklaştırabilirsiniz. Uygun parfümü bulduğunuzda ve uygun şekilde kullandığınızda ise sadece kokunuz ile insanların başlarını döndürebilir kendinize hayran bırakabilirsiniz.

doğru parfüm seçimi nasıl yapılır

Parfüm Seçimi Konusunda İlk Bilmeniz Gerekenler

✓ Parfüm seçimi kişiseldir. Bir başkası üzerinde oldukça hoşunuza giden parfüm sizin üzerinizde bambaşka bir koku verebilir. Bu yüzden cilt yapısına uyumuna göre parfüm seçmeyi bilmelisiniz.

✓ Ten rengi de insanların kokunuzu farklı yorumlamasına ve algılamasına sebep olabilir. Esmer birine yakışan kıyafet nasıl beyaz tenli birine yakışmıyor ise, parfümde de aynı şekilde esmer, beyaz ve buğday tenli kişilerde farklı algılamaya sebep olur.

✓ Sıcak havalarda ve soğuk havalarda yani iklimlere göre nasıl bir parfüm seçeceğinizi bilmelisiniz. Yazın kullandığınız parfüm, kış aylarında aynı etkiyi yaratmayacaktır. Tabi kışın kullandığınız parfümde yazın aynı etkiyi göstermeyecektir.

✓ Akşam ve sabah saatlerinde de kullandığınız parfüm aynı olmamalıdır. İnsanlar bir kokuyu günün farklı saatlerinde farklı şekilde algılarlar.

dogru-parfum-secimi

Doğru Parfümü Seçmek

Cilt yapınız, ten renginiz, yaşadığınız iklim, hormonlarınız, giyim tarzınız, yaşınız ve beslenme alışkanlıklarınızda doğru parfümü seçebilmek için ne kadar önemli olduğunu biliyorsunuz. Şimdi sıra parfümcüye giderek kendimize en doğru parfümü seçmeye geldi. Bu noktada parfümeriye gitmeden önce ve parfüm seçimi sırasında bilmeniz gereken şeyler var.

✓ Seçiminizi sabah erken saatlerde veya akşam geç saatlerde yapmayın.Yorgunluk ve uykunuzun henüz açılmamış olması sizi koku konusunda yanıltabilir.

✓ Saat 12 ile 14 veya 17 ile 19 arası, kendinize uygun parfümü bulmak için en ideal saatlerdir.

✓ Parfüm seçmeye yemek yemeden önce gidilmelidir. Yenilen yağlı ve baharatlı yemekler ten kokunuzu değiştireceği için parfüm seçimi konusunda sizi yanıltabilir.

✓ Parfüm seçmeye gitmeden önce; en az son 8 saat boyunca üzerinize başka bir parfüm sıkmamış olduğunuza dikkat edin.

✓ Kokuyu daha iyi hissedebilmek ve teniniz ile hızlı reaksiyona girmesi için parfümü bilekte nabız aldığınız noktaya uygulayın.

✓ Parfümü saat veya bileklik takmadığınız bileğinizde deneyin.

✓ Parfüm bilek içine sürülerek ten ile tam olarak reaksiyona girmesi için yarım saat verilmelidir.

✓ Bir kaç parfüm denedikten sonra biraz ara verin. Doğru parfümü seçmek için acele etmeyin. Bir süre sonra kokuları birbirine karıştırmanız muhtemeldir.

✓ Koku konusunda kadınların burunları erkeklere göre çok daha iyidir. Bu yüzden parfüm seçmeye gittiğinizde bir bayan arkadaşınızdan doğru kokuyu bulabilmeniz için size yardımcı olmasını isteyin.

Sahte Parfümden Uzak Durun!

Asla ama asla sahte parfümlerden kullanmayın. Ne olduğunu, hangi kimyasallar ile hazırlandığını bilmediğiniz sahte parfümler cildinize ciddi zarar verir. Sağlıklı bir cilde sahip olmak; güzel kokmaktan çok daha önemlidir.

İklime Göre Parfüm Seçimi

Kendinize uygun parfümü bulmadan önce alacağınız parfümü hangi iklimde kullanacağınızı belirlemelisiniz.

✓ Yaz aylarında ve sıcak günlerde parfüm kullanmanızı tavsiye etmiyoruz ancak kullanmak istiyorsanız mutlaka hafif kokuları tercih etmelisiniz. Parfüm kokusu nemli ve sıcak havalarda kuvvetlenir ve ter kokusuyla da iyice ağırlaşır.

✓ Kış aylarında ve soğuk günlerde baskın ve egzotik olan parfümleri seçebilirsiniz.

Cildinizin asit oranına göre parfüm seçimi

Cildinizin asit oranı parfümün vücudunuzda kalıcılığını etkileyecektir.

✓ Asitli bir cilde sahip iseniz ağaçsı ve baharatlı kokuları tercih etmelisiniz.

✓ Asit oranı az bir cilde sahipseniz yani kuru ve hassas bir cildiniz varsa çiçeksi kokular size daha çok yakışacaktır.

Erkeklerde cilt tipine göre parfüm seçmelidir.

✓ Nemli ve yağlı cilt tipine sahip erkekler özellikle meyve özlerini tercih etmelidir.

✓ Kuru ciltli erkekler ise ağır, baharatlı ve oryantal kokuları çekinmeden kullanabilirler.

Her saate özel Parfüm tercih edebilirsiniz.

Normal şartlarda kullandığınız parfümün kalitesine de bağlı olarak; parfüm sıktığınızda çevrenizde üç metre çapında bir koku çemberi oluşturursunuz ve bu gün boyu yeterlidir. Ancak diyelim ki parfüm üzerinizde gün boyu kalmıyor; öyleyse sabah, öğlen ve akşam farklı parfümler kullanabilirsiniz.

✓ Sabah : Sabah erken saatlerde toplu taşıma araçlarında veya ofisinizde insanları rahatsız etmemelisiniz. Özellikle metrobüs ve otobüs gibi toplu taşıma araçlarında, parfüm kokusu insanları fazlasıyla rahatsız edebilir; migreni tahrik edebilir, mide bulantısına veya baş dönmesine sebep olabilirsiniz. Sabah parfüm yerine deodorant veya Eau De Toilette kullanmanızı tavsiye ediyoruz ama illaki parfüm kullanmak isteyenler hafif, meyve özlü parfümleri tercih edebilir.

✓ Öğlen : Öğlen ve öğleden sonra kullanacağınız parfümler çiçek veya meyve özü olan hafif parfümler olmalıdır.

✓ Akşam & Gece : Akşamları ve geceleri insanların koku alma duyuları zayıfladığı için daha ağır olan eau de parfum tercih edin. Böylece fark edilişinizi arttırmış olursunuz. Kullanabileceğiniz parfümler şipre ve oryantal kokuları olmalıdır.

parfümünüzü seçin

Yaşam ve Giyim Tarzına Göre Parfüm Seçimi

✓ Klasik giyinmeyi seven kişiler; oryantal, baharat ve sandal içeren kokuları tercih edebilir.

✓ Spor giyinmeyi seven kişiler; hafif kokuları tercih etmelidir. Okyanus, misk, amber içeren fresh kokuları kullanabilirsiniz.

✓ Gece hayatına meraklıysanız veya gece dışarıya çıkmayı seviyor iseniz yoğun ve ağır kokuları tercih edebilirsiniz. Geç saatlerde koku alma duyusu zayıfladığı için şipre ve oryantal kokuları sizin için en ideal seçim olacaktır.

Kişiliğinize Göre Parfüm Seçimi

✓ Romantik bir kişiliğe sahipseniz size tavsiyemiz çiçek ve meyve karışımlı formüllerdir. Orkide, gül, limon, mandalina, portakal çiçekleri, vanilya kokuları hislerinizi yansıtır.

✓ Sportif ve atletik bir kişiliğe sahipseniz bitki özü, bergamot, çam, biberiye ve karışımlarını tercih edebilirsiniz. Bu kokular canlılık ve çalışkanlık intibası uyandırır.

✓ Kışkırtıcı, çekici  ve baştan çıkaran bir kişiliğiniz varsa oryantal koku notalarından oluşan amber, zencefil, vanilya, reçineler, baharat içerikli kokuları tercih etmelisiniz. Bu kokular çekiciliği ve şehveti vurgular.

✓ Zarif (elegant) ve kırılgan bir karaktere sahip kişiler; pudra, çiçek kokuları tercih edebilir. Bu kokular karakteri vurgular. Ayrıca yasemin, gül, lotus, çiçek kokuları da stil notalarını oluşturur.

✓ Gizemli ve esrarengiz bir kişiliğe sahip olanlar; duygusal ve masum karakter yansıtan tarçın, gül, menekşe, yasemin, sandal ağacı, yanık odun kokuları tercih etmelidir.

✓ Canlı ve neşeli bir karaktere sahipseniz; içindeki neşeyi dışa yansıtmasını bilenlerin kokuları çilekli, muzlu, portakallı meyve özlerini tercih edebilirsiniz. Hindistan cevizi, çikolata kokusu gibi canlılığı taşıyan ve nanenin verdiği ferahlığı yansıtanların kokularıdır.

✓ Hayalperest biriyseniz; kesinlikle meyve kokuları sizin için en uygunu olacaktır.

✓ Mütevazı ve çekingen bir kişiliğiniz varsa, size çiçek kokularını öneriyoruz.

✓ İddialı ve büyülemeyi severim diyorsanız; oryantal, vanilya ve karamel kokuları da tam size uygundur.

Ten Rengine ve Yaşa Göre Parfüm Seçimi (Bayanlara Özel)

Ten renginiz ve yaşınız kullandığınız parfümün dışarıdaki insanlar tarafından nasıl algılandığını belirleyen önemli bir unsurdur. Bu yüzden parfüm seçerken ten renginizi ve yaşınızı da göz önünde bulundurarak seçim yapmalısınız. Bu başlık özellikle kadın okurlarımıza özel olsa da erkeklerde kısmen istifade edebilir.

→ Esmer Ten ve 18-30 Yaş Parfüm Seçimi

18-30 yaş arasında esmer kadınlar baharat ve fresh kokuları tercih edebilir.

→ Esmer Ten ve 30-40 Yaş Parfüm Seçimi

30-40 yaş aralığında esmer tenli kadınlarda yoğun baharatlı ve tatlı kokuların hoş durduğu uzmanlar tarafında söyleniyor.

→ Esmer Ten ve 40 Yaş Üstü Parfüm Seçimi

40 yaş üstü kadınlar hormonel dengesi bozulmaya başlayan yani menopoz dönemindeki kadınlar, baharatlı ve oryantal kokuları tercih etmeliler aksi taktirde migren takları tetiklenebilir.

→ Beyaz Tenlilerin Dikkatine

✓ Meyve kokuları kullandığınız zaman güneşe çıkmamanız gerekiyor. Beyaz tenli kişilerin cildi hassas olduğu için meyve kokuları ile güneş ışınlarının reaksiyonu sonucunda ciltlerinde lekeler çıkabilir.

✓ Plajda kesinlikle parfüm kullanmayın. Aksi taktirde vücudunuzun tümünü cilt lekeleri kaplayabilir.

→ Beyaz Ten ve 20-30 Yaş Parfüm Seçimi

20-30 yaş arasındaki beyaz tenli kadınlar baharat ve oryantal kokuları tercih etmelidir.

→ Beyaz Ten ve 30-45 Yaş Parfüm Seçimi

30-45 yaş arasındaki beyaz tenli kadınlar ise vanilya kokusunun ağırlıkta olduğu parfümleri tercih edebilir.

→ Beyaz Ten ve 50 Yaş Üstü Parfüm Seçimi

50 yaş üstü beyaz tenli kadınlar ise tatlı kokulardan uzak durarak fresh kokuları seçmelidir. Fresh kokulu parfümler psikolojik olarak insanları rahatlatır ve gevşetir.

→ Buğday Ten (Kumral) Parfüm Seçimi

Buğday rengi tene sahip kadınlar yaş grubu olmaksızın menopoz dönemleri hariç çiçek ve baharat karışımı kokuları tercih edebilirler. 20-45 yaş arasındaki buğday tenli bayanlar özellikle oryantal, sıcak, tatlı kokuları ve tarçın gibi afrodizyak içeren baharat kokularını tercih edebilir. Saydığımız bu kokuların buğday tenli kadınlar üzerinde uzun süre kalabildiğini savunan çok sayıda insan var.

parfüm kullanımını abartmak

Parfüm Nasıl Kullanılır?

Böyle bir başlığı yazma gereği duymamızın sebebi sokakta her gün karşılaştığımız insanların parfüm kullanmayı bilmeyişi. Parfüm kullanırken dikkat etmeniz gereken bir kaç şey var.

Parfüm Miktarı; kullanacağınız parfüm miktarına oldukça dikkat edin. Fazla kullanılan parfüm girdiğiniz ortamda hatta sokakta yürürken sizi çekici değil daha çok itici yapıyor. Bu kadar yoğun parfüm kokusu sizin hoşunuza gidiyor olabilir ama dışarıdaki insanları rahatsız etmeye hakkınız yok.

Elinizi kullanmayın; parfümünüzü sıktıktan sonra elinizle yaymayın veya yedirmeye çalışmayın, bırakın vücudunuz emsin.

Uzak veya yakın değil; parfümünüzü çok uzaktan veya çok yakından değil, ortalama bir mesafeden sıkmalısınız. 15cm yeterli bir mesafedir.

Güneşli havalarda kullandığınız parfümü cildinize değil kıyafetinize sıkın. Böylece oluşabilecek cilt lekelerinin önüne geçmiş olursunuz.

Parfümün Kalıcılığı

Genellikle parfümler tek kullanım ile insanların üzerinde yeteri kadar kalır. Ancak daha önce bahsettiğimiz gibi cilt tipiniz, parfümün kalıcılığını etkileyebilir. Bir kişinin teninde 10-12 saat kadar kalan bir parfüm bir başkasının üzerinde 2 saat dayanamayabilir. Bu durum cildinizin, sürdüğünüz kokuyu kabul edip etmemesi ve yine cildinizin salgıladığı asit miktarı ile alakalı bir durumdur. Yinede parfümün etkisini uzun süre devam ettirebilmesi için aşağıdaki tavsiyelerimize dikkat edebilirsiniz.

Teninize değil; kıyafetinizde kullanın! Böylece cildinizin salgıladığı asit, parfümü fazla etkilemeyecek ve daha uzun süre güzel kokmanızı sağlayacaktır.

Nemli saç ve nemli kıyafete parfüm sıkın! Nemli kıyafete veya nemli saça sıktığınız parfüm; saçınıza ve kıyafetinize nemle birlikte emileceği için uzun süre kalacaktır.

 

Parfüm Nereye Sıkılır?

Doğru kokuyu bulduktan sonra ve kullanacağınız parfüm miktarını da iyi ayarladıktan sonra bunun pek bir önemli yoktur. Yinede koku konusunda uzman kişiler vücudunuzun sıcak ve kuytu köşelerine sürmenizi öneriyor.

En ideal bölgelerin kulak arkası, boyun, bilekler ve göğüs arası olduğunu belirten uzmanlar bu noktadan geçen damarlar sayesinde kokunun vücudunuza yavaşça yayılacağını belirtiyor.

Eau de toilette ve Eau de parfum nedir?

Yazı içerisinde bahsettiğimiz Eau De Toilette ve Eau De Parfum‘ün ne olduğunu bilmeyenleriniz olabilir.

✓ Eau De Toilette (EDT) Nedir?

Yoğunluk oranı orta dereceli ve esans oranı %4 ile %10 arasında olan parfüm çeşididir.

✓ Eau De Parfume (EDP) Nedir?

Yoğunluk olarak en fazla koku veren parfümlerdir. Esans oranları, %10 ile %20 arasındadır.

Editör

erkekse.com, 2016 yılında yayın hayatına başlayan erkek yaşam rehberi ve online erkek dergisidir.

2 Yorum

Yorum yapmak için tıklayın...

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ücretsiz abone olun!

Size kaliteli yaşamanın yollarını ve yeni yazılarımızı haftalık veya aylık olarak gönderelim!

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!

Daha İyi Bir Erkek Olmak İçin
Ücretsiz Abone Olun!

erkekse.com ile daha iyi bir erkek olmanın zamanı gelmedi mi?

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!