Bakım

El terlemesinden kurtulun!

el terlemesi
El terlemesi ya da avuç içi terlemesinin nedenleri nelerdir? El terlemesinin doğal ve bitkisel çözüm yolları... Ellerim terliyor ne yapmalıyım?

Bir çok insanda el terlemesi çeşitli sebeplerle görülür. Avuç içerisinde oluşan ter gündelik yaşantıyı da olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Özellikle erkeklerde daha sık görülen el ve avuç içi terlemesi bizleri zor durumda bırakabilir. Tam da bu yüzden el terlemesi konusunu detaylı olarak işleyerek avuç içi terlemesinin sizi zor durumlarda bırakmasına engel olmaya çalışacağız.

Niçin ellerimiz terliyor?

El terlemesinin bir çok sebebi olabilir. Avuç içi terlemesinin nedenleri arasında en çok görülenleri psikolojik olsa da bir çok sebebi vardır.

✓ Stres, depresyon, heyecanlanma, korkma, sinir, panik atak el terlemesine neden olabilir.

✓ El terlemesi genetik de olabileceği gibi havanın sıcak olması, baharatlı yiyecek tüketimi, şeker hastalığı, troid bozukluğu, ilaçların yan etkisi, enfeksiyon, metabolizma bozuklukları gibi sebeplerle de olabilir.

Tüm bunların dışında hormonların dengesiz ya da hızlı olduğu durumlarda görülebilir. Kadınlar için adet, regl, menepoz, hamilelik gibi durumlar bu durumlara örnek gösterilebilir. Ayrıca nadir de olsa el terlemesinin nedeni tıbbi bir problemde olabilir.

el terlemesi bitkisel çözüm
El terlemesini bitkisel ve doğal yollarla çözün!

El terlemesi nasıl önlenir?

El terlemesini önlemenin tam olarak bir yolu olmasa da terlemeyi ya da el terlemesinin etkisini azaltmanın bazı yolları bulunuyor.

✓ Panik ve stresten uzak durun! Panik ve stres el terlemesinin birinci suçlusudur. Gün içerisinde bunlardan uzak durmaya çalışın. Bununla ilgili olarak buradaki yazımızdan stresi kontrol altına almanın yollarını öğrenebilirsiniz.

✓ Kullandığınız ilaçları gözden geçirin! Düzenli olarak kullandığınız ilaçlardan birisinin yan etkisi olarak el terlemesi sorunu yaşıyor olabilirsiniz. Doktorunuza danışarak muadili bir ilaç talep edin.

✓ Baharatlı yiyecekler yemeyin!

✓ Kişisel bakım ve temizliğe gereken önemi gösterin.

✓ Ellerinizi sıcak suyla yıkamayın!

El terlemesi için bitkisel çözümler nelerdir?

✓ Ellerinizi Elma ya da Üzüm Sirkesi ile yıkayın! Günde en az iki sefer ellerinizi yıkamak için elma ya da üzüm sirkesi kullanın. Ardından sabun kullanmadan soğuk su ile ellerinizi durulayın. Düzenli olarak uyguladığınızda faydasını göreceksiniz.

✓ Deniz tuzu ve elma sirkesini karıştırın! Yarım su bardağı deniz tuzu ile yarım su bardağı elma sirkesini bir kap içerisinde karıştırın. Sonrasında ellerinizi bu karışım içerisinde 20 dakika kadar bekletin. Elinizi durulamadan kurulayın. 3 gün arayla bunu uygulayın.

✓ Kekik yağı masajı yapın! Yatmadan önce 6-7 damla kekik yağını avucunuza alın ve ellerinizi ovuşturarak masaj yapar gibi iyice yedirin. Pamuklu bir eldiven giyerek yatın. Sabah kalktığınızda ellerinizi durulayın. 1 hafta boyunca her gün uygularsanız işe yaradığını göreceksiniz.

✓ Adaçayı için! El terlemesini önlemek için adaçayı içmeniz şart diyebiliriz. Adaçayı ter bezlerinin düzgün çalışmasında oldukça etkilidir. Gün içerisinde en azından 2 fincan ada çayı içmelisiniz.

✓ Sabah domates suyu için! Her sabah içeceğiniz bir bardak domates suyu el terlemesinin önlemenize yardımcı olacaktır.

El terlemesinin sebebi tıbbi bir rahatsızlık da olabileceğini ve böyle bir durumda bir doktora danışmanız gerektiğini unutmayın.

Muhammet ŞAFAK

2006 yılından beri blog yazıyor ve web uygulamaları kodluyorum. Yaşam, bakım ve stil konusunda sık sık hemcinslerimin sorularına muhatap olduğumu fark edince erkekse.com'u kurdum. Buradan hemcinslerime kaliteli yaşamanın yollarını öğretmeye çalışıyorum. :)

Yorum Yap

Yorum yapmak için tıklayın...

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ücretsiz abone olun!

Size kaliteli yaşamanın yollarını ve yeni yazılarımızı haftalık veya aylık olarak gönderelim!

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!

Daha İyi Bir Erkek Olmak İçin
Ücretsiz Abone Olun!

erkekse.com ile daha iyi bir erkek olmanın zamanı gelmedi mi?

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!