ter kokusu önleme
Bakım

Ter kokusundan kurtulun!

Ter kokusu neden olur? Ter kokusunu önlemek için neler yapılabilir? Ter kokusuna karşı en etkili çözüm yollarını paylaşacağız.

Havaların hızla ısındığını fark ettiniz mi? Isınan hava ile birlikte ter bezlerinizde yoğun bir mesai yapmaya başladı öyle değil mi? Terliyorsanız endişe etmeyin terlemek gayet doğal bir olaydır. Ancak terinizin kokması toplum içerisinde sizi ve çevrenizdeki insanlara zor dakikalar yaşatabilir. Koltuk altı kokusu ve ter kokusu ile nasıl başa çıkacağınızı anlatacağız.

Terlemenizi önleyemeyeceğimize göre bizde erkekse.com olarak düşündük ve en iyisi ter kokusunu önlemek ile ilgili öneriler verelim istedik. Ter kokularından kurtarmak için doğru siteyi ziyaret ettiğiniz. 🙂

Terleme vücut sıcaklığının dengelenmesi için gerekli olan bir vücut tepkisidir. Vücut sıcaklığının artması sonucunda ter bezleri gerekli olan hormonu salgılar ve deri gözeneklerinden deri üzerine sıvı çıkar ve vücut normal sıcaklığına döndürülmeye çalışılır. Bu sıvıya ter diyoruz.
Terlemenin bir başka sebebi de vücuttaki tosinleri ve zararlı bakterilerin dışarı atılmasını sağlamaktır.

Ter’in ve terlemenin ne olduğunu niçin terlediğimizden bahsettiğimize göre asıl konuya geçebiliriz.

Ter kokusu neden olur?

Ter aslında tek başına kokan bir şey değildir. İçerisinde su, tuz, protein ve yağlar bulunduran berrak, kokusuz bir sıvıdır.

Ter kokusunun nedeni ter ile birlikte vücut dışına atılan bakterilerdir. Tükettiğiniz yiyecek ve içecekler de dahil olmak üzere ter kokusunun bir çok nedeni vardır. Başta vücudunu susuz kalması olmak üzere stres, sentetik kıyafetler, kullanılan ilaçların yan etkileri, vitamin eksikliği, kullanılan parfüm, düşük karbonhidratlı yiyecekler, şekerli yiyecekler, tuvalet alışkanlıkları, baharatlı yiyecekler ter kokusunun nedenleri arasında gösterilmektedir.

Ter kokusu nasıl önlenir?

Ter kokusunu tamamen önlemek bazen zor olabilse de tamamen imkansız değildir. Öncelikle ter kokusuna neden olan faktörleri ortadan kaldırmanız ve kişisel bakımınıza dikkat etmeniz gerekiyor.

✓ Bol bol su için! Ter kokusunun en büyük nedenlerinden birisi vücudun susuz kalmasıdır. Vücut susuz kaldığında daha az sıvı ile bakterileri dışarı atmaya çalışacaktır ve bu terinizin daha ağır ve kötü kokmasına sebep olur. Uzmanlar ter kokusunu önlemek isteyenlerin günlük en az 2,5 – 3 litre su tüketmeli diyor.

✓ Her gün duş alın! Düzenli olarak hergün duş almak ter kokusunu büyük ölçüde önleyecektir. Özellikle koltuk altı ter kokusunu önlemek istiyorsanız duş esnasında koltuk altını sabun ile iyice yıkayın. Duş alırken mümkünse iyi bir duş jeli tercih etmeye çalışın.

✓ Giyiminizde pamuklu kıyafetleri tercih edin! Polyester giysilerin yerine pamuklu olan giysileri tercih ederseniz ter kokusu riskini azaltmış olursunuz. Ter kokusunu önlemek için özellikle iç çamaşırı seçimizi %100 pamuklulardan yapın.

✓ Genital bölge ve koltuk altı temizliğine dikkat edin! Ter kokusunun bir numaralı kaynağı koltuk altı ve genital bölgedir. Bu bölgelerdeki tüyler/kıllar bakterilerin yoğun olarak barındığı bölgeler olduğu için terleme sonucunda koku kaynağı olabilir. Kişisel temizliğinize özen gösterin; düzenli olarak bu bölgelerdeki kıl ve tüyleri alın.

✓ Sigarayı bırakın! Sigara içen bir kişinin terinin kokmaması mümkün değildir. İyisi mi siz hem sağlığınız hemde keseniz için sigara içmeyi bırakın. Bu konuda Sigarayı bırakın! ve Sigarayı bırakmanın 3 doğal ve kolay yolu isimli yazılarımız size yardımcı olabilir.

ter kokusu
Ter kokusu nasıl önlenir?

✓ İlaçlarınızı gözden geçirin! Kullandığınız bazı ilaçlar kötü ter kokusuna sebep olabilir. İlacınızın prospektüsünü bir gözden geçirin. Yan etkileri arasında kötü kokuya sebep olabilir biri bir şey görebilirseniz; doktorunuza danışarak muadili bir ilaç ile değiştirin.

✓ Baharatlı yiyeceklerden uzak durun! Özellikle sucuk, pastırma gibi içerisinde çok fazla baharat bulunan gıdalardan uzak durun. Bu yiyeceklerde sigara gibi terin kokması için kesin bir nedendir. İçerisinde sarımsak bulanan yiyeceklerden de uzak dursanız iyi edersiniz.

✓ Tatlılardan uzak durun! Şekerli, tatlı yiyecek ve içeceklerde baharatlı yiyecekler kadar olmasada ter kokusuna sebep olabilir. Kendinizde böyle bir durum gözlemlediyseniz şekerli yiyecek ve içecekleri azaltabilirsiniz.

✓ Parfüm kullanımına dikkat edin! Kulağa ilginç gelse de parfümler kötü ter kokusuna sebep olabilir. Özellikle açık parfüm olarak satılan parfümler ter kokusunu arttırabilir. Doğru kokuyu seçin! başlıklı makalemiz parfüm seçiminde size yardımcı olabilir.

✓ Alkolü bırakın! Alkolde tıpkı baharatlı yiyecekler ve sigara kadar ter kokusu üzerinde etkilidir. Uzmanlar sıklıkla ter kokusunun nedenleri arasında alkolü gösterir. Hem sağlıklı bir hayat hemde ter kokusundan kurtulmak için alkolü de bırakın.

✓ Aynı kıyafeti uzun süre giymeyin! Özellikle yaz aylarında 2-3 gün üst üste aynı kıyafeti giymeyin. Bir gün giydiğiniz kıyafeti yıkamadan ikinci gün giymek önceki günün ter kokusunu yine üzerinize giydiğiniz anlamına geliyor.

Koltuk altı kokusu ve ter kokusunu önlemenin en doğal ve kesin yolu kişisel bakımına ve kişisel temizliğine dikkat etmektir. Bakım kategorisinde daha fazla içeriğe ulaşabilirsiniz.

Deodorant kullanın!

Ter kokusunun en kolay çözümü deodoranttır. Buraya kadar saydığımız şeylerin tümünü yapmanız ter kokunuzu azaltacaktır ancak tamamen yok etmek istiyorsanız deodorant kullanmak doğru bir tercih olur. Ancak iyi bir kişisel temizlik olmadığı sürece deodorantın tek başına ter kokusunu önlemesi mümkün değildir.

deodorant

Deodorant kullanırken abartmamaya çalışın. Koltuk altı kokusunu önlemek için deodorantı koltuk altı bölgesine 15-20 cm uzaklıktan 3-4 saniye sıkmanız yeterli olur.

Çok fazla terliyorsanız antiperspirant deodorantlar kullanabilirsiniz. Antiperspirant deodorantlar içerisindeki alüminyum tuzları sayesinde ter bezlerini sıkıştırır ve ter oranını dengelemekte kullanılır. Çok fazla terleme yoksa kullanmanızı tavsiye etmiyoruz.

Bir hekime başvurun!

Bunları uyguladığınız halde koltuk altı kokusu veya ter kokusu hala devam ediyorsa bir dahiliye hekimine başvurmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Ter kokusunun sebebi vitamin eksikliği olabilir. Sağlığınızı ciddiye almalısınız.

Muhammet ŞAFAK

2006 yılından beri blog yazıyor ve web uygulamaları kodluyorum. Yaşam, bakım ve stil konusunda sık sık hemcinslerimin sorularına muhatap olduğumu fark edince erkekse.com'u kurdum. Buradan hemcinslerime kaliteli yaşamanın yollarını öğretmeye çalışıyorum. :)

Yorum Yap

Yorum yapmak için tıklayın...

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ücretsiz abone olun!

Size kaliteli yaşamanın yollarını ve yeni yazılarımızı haftalık veya aylık olarak gönderelim!

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!

Daha İyi Bir Erkek Olmak İçin
Ücretsiz Abone Olun!

erkekse.com ile daha iyi bir erkek olmanın zamanı gelmedi mi?

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!