Yaşam

Enerjik hissetmenin yolları nelerdir?

enerjik hissetmenin yolları
Kendinizi enerjik hissetmiyor musunuz? Bir kaç basit adımla kaybettiğiniz enerjiyi geri kazanabilirsiniz. Enerjik hissetmenin yolları nelerdir?

Bir çoğumuz gün içerisinde kendimizi yorgun ve bitkin hissedebiliriz. Bu son derece normaldir. Özellikle kış ayların yataktan çıkmak istemeyenleriniz varsa sebebi büyük olasılıkla enerjinizin düşük olmasıdır. İşleri yoluna koyabilmek ve hayatınıza devam edebilmek için enerjinizi toplayarak güne başlamalısınız.

✓ Güne bir fincan kahve ile başlayın! Sabah içtiğiniz bir fincan kahve güne zinde başlamanızı sağlayacaktır. Bu zaten bilinen bir yöntemdir. 🙂 Ayrıca gün içerisinde bir fincan daha kahve içmek enerjinizi korumanıza yardımcı olacaktır.

✓ Protein enerjinizi yükseltecektir! Enerjiniz düştüğünde minimum 10 gram protein içeren bir besin tüketin. Kan şekerinizin düzenli olarak yükselmesini sağlayacağından enerjinizi arttırmayı sağlar.

✓ Soğuk su içmeyi deneyin! Soğuk su içmek (soğuğa bağlı) vücudunuzun adrenalin salgılamasını tetikleyerek kalp atışlarınızın güçlenmesini sağlar. Beyin damarlarına yönelik kan akışının desteklenmesini sağlar. Ayrıca soğuk su içmek uykuyu açmakla kalmayıp yorgunluğu da azaltır.

✓ Nefes egzersizi yapın. Güne başlarken veya gün içerisinde derin nefesler alıp vererek enerjinizi arttırabilirsiniz. Derin nefes alıp vermek beyine giden sinirleri uyarır ve zihnin açık kalmasını sağlar.

✓ Yeşil çay içmeyi deneyin. Yeşil çayı sevmiyor olabilirsiniz. Ancak fazla miktarda kahve tüketimi sağlığı olumsuz etkileyeceğinden yeşil çayı tercih edebilirsiniz. Yeşil çay kortizol salınımını tetikleyecek kadar kafein içerir. Ayrıca yeşil çayın sakinleştiren ve odaklanmayı arttıran bir etkisi olduğunu düşününce enerji toplamak için iyi bir içecek olabilir. Yeşil çay etkisini yaklaşık olarak 90 dk sonra gösterdiği için tüketim zamanını iyi belirlemelisiniz.

✓ Öğünlerin düzenine dikkat edin! Öğünlerin arasını uzun tutmak enerjinizin düşmesine sebep olabilir. Öğünleri düzenli tüketmek kendinizi enerjik hissetmenizi sağlayacağı gibi kan şekeri seviyenizi de koruma altına alacaktır.

✓ Açık hava yürüyüşü yapın! Açık havada en az 15 dakika yürüyüş yapmak ihtiyacınız olan D vitaminin güneşten almanızı sağlayacaktır. 15-20 dakikalık kısa açık hava yürüyüşleri sayesinde mental fonksiyonlarınız gelişecektir. Kan akışınızı da destekleyecektir.

✓ Kabak çekirdeği yiyin! Çekirdek sever misiniz? Eğer kendinizi enerjik hissetmiyorsanız kabak çekirdeği yemelisiniz. Glikozun enerjiye çevrilmesine yardımcı olan magnezyum kabak çekirdeğinde bulunur. Enerjinizin düştüğünü hissettiğinizde magnezyumun gücünden yararlanın.

✓ Egzersiz yapın! Düzenli olarak fiziksel aktiviteler yapmak sağlık açısından oldukça önemli olduğu gibi enerji seviyesinin yükseltilmesinde de önemlidir. Düzenli egzersiz yapan kişilerin daha mutlu ve enerjik hissettiği doğrudur. Düzenli olarak egzersiz yapmak vücudun mutluluk hormonu serotonin, dopamin ve norepinefrin salgılamasını sağlar.

✓ Vücudunuzu esnetin. Ofis de okul da uzun süre sabit kalan kaslar hızla gerilmeye başlar. Bir kaç esneme-gerilme hareketi öğrenin ve bunları ara sıra uygulayın. Bu basit hareketler kaslarınızın ve beyninizin uyarılmasını sağlar.

✓ Şeker yerine tam tahılları tercih edin! Şekerli gıdalar tüketmek kan şekerini hızla yükselteceğinden anlık olarak kendinizi enerjik hissetmenizi sağlar. Şekerli gıdalar ile yükselttiğiniz kan şekeri yükseldiği hızda düşeceğinden bir anda kendinizi daha enerjisiz hissedeceksiniz. Şeker yerine tam tahıllı atıştırmalıklar ile kan şekerinizin daha uzun süreli ve stabil kalmasını sağlar.

✓ Stresten uzak durmaya çalışın. Stressiz bir gün geçirmek artık neredeyse imkansız oldu. O yüzden stresten mümkün olduğunca uzak durmalı ve stresten daha hızlı kurtulmanızı sağlayacak şeyleri öğrenmelisiniz. Stresi kontrol altına almanın yollarını Stres beyni küçültüyor! yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Muhammet ŞAFAK

2006 yılından beri blog yazıyor ve web uygulamaları kodluyorum. Yaşam, bakım ve stil konusunda sık sık hemcinslerimin sorularına muhatap olduğumu fark edince erkekse.com'u kurdum. Buradan hemcinslerime kaliteli yaşamanın yollarını öğretmeye çalışıyorum. :)

Yorum Yap

Yorum yapmak için tıklayın...

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ücretsiz abone olun!

Size kaliteli yaşamanın yollarını ve yeni yazılarımızı haftalık veya aylık olarak gönderelim!

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!

Daha İyi Bir Erkek Olmak İçin
Ücretsiz Abone Olun!

erkekse.com ile daha iyi bir erkek olmanın zamanı gelmedi mi?

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!