Sağlık

Erkeklerde en çok bu kanser türleri görülüyor!

erkeklerde kanser
Aman dikkat, erkeklerde en çok bu kanser türleri görülüyor. Erkeklerde en çok görülen kanser türleri nelerdir?

Erkeklerin başı aşağıdaki kanser türleri ile belada! Türkiye’de de yoğunlukla erkeklerde görülen bu kanser türlerinden korunmanın yollarını da yazımızın sonunda sizinle paylaşacağız!

Yinede şimdiden belirtelim kanser olmak istemiyorsanız sağlıklı bir yaşam şekline kendinizi alıştırmalısınız. Kansere teslim olmamalı onunla savaşmalısınız.

Prostat Kanseri

Erkeklerde en çok görülen kanser türlerinin başında tahmin edebileceğiniz gibi prostat kanseridir. Prostat kanserine neyin sebep olduğu tam olarak bilinmiyor olsa da bazı şeylerin prostat kanserini tetiklediği biliniyor. Özellikle 50-55 yaş üstü yağlı beslenen erkeklerde daha çok görülüyor.

Akciğer Kanseri

Erkeklerde sıklıkla karşılaşılan kanser türlerinden birisi de akciğer kanseridir. Prostat kanserinden çok daha ölümcül bir kanser çeşidi olduğundan buna dikkat etmelisiniz. Akciğer kanseri diğer organlara da yayılmaya başladığında daha da ölümcül oluyor. Araştırmalar gösteriyor ki, akciğer kanseri sebebi ile ölen kişilerin %80’den fazlası sigara tiryakisi. Bu yüzden uzmanlar akciğer kanserinden korunmanın tek yolunun sigarayı bırakmak olduğunu belirtiyor.

Pankreas Kanseri

Pankreas kanseride oldukça ölümcül bir kanser türü olarak karşımıza çıkıyor. Araştırmalara göre pankreas kanserine yakalanan hastaların %86,9’u hayatını kaybediyor. Pankreas kanserine obezite, diyabet ve pankreatit gibi sorunlar yaşamış kişilerin yakalanma riski daha yüksektir. Bunların yanında uzmanlar; aşırı işlenmiş et ve alkol tüketiminin de bu riski yükseltiğini belirtiyor.

Gırtlak Kanseri

Erkeklerde en çok karşılaşılan kanser türlerinden birisi olan gırtlak kanserinin en bilinen sebebi sigara ve alkol tüketimidir. Sağlıksız beslenme ve HPV enfeksiyonları da gırtlak kanseri olma riskini arttırıyor.

Cilt Kanseri

Cilt kanserinin birden fazla türü vardır ve tüm türleri kadınlara oranla erkeklerde iki misli görülür. Özellikle tesirli güneş ışığı altında uzun süre kalmak ve solaryumlar cilt kanserinin en önemli sebebidir. Eğer cildinizde oluşmaya başlayan lekeler, geçmeyen sivilceler, benler varsa doktora görünmenizde fayda var. Cilt kanserinden korunmanın en iyi yolu güneşlenirken koruyucu krem, şapka ve güneş gözlüğü kullanmaktan geçiyor.

Kalın Bağırsak Kanseri

Diğer adı ile kolorektal kanser, 50 yaş üstü erkeklerde daha sık görülen bir kanser türüdür. Kalın bağırsak kanseri riskini arttıran en önemli şeylerin başında sigara, alkol, işlenmiş et tüketimi, obezite ve sporsuz bir yaşam tarzı geliyor.

Mesane Kanseri

Mesane kanseri sigara içen ve sağlıksız beslenen 70 yaş üstü erkeklerde daha fazla görülüyor. Genç erkeklerde daha nadir görülse de hiç yok değil. Yağlı ve kızarmış yiyecekleri aşırı tüketenler ve kimyasal maddelerin yoğun olarak kullanıldığı işlerde çalışanlarda mesane kanseri riski artıyor.

Böbrek Kanseri

Kadınlara oranla neredeyse iki kat daha fazla erkeklerde görülen böbrek kanserine tam olarak neyin sebep olduğu hala bilinmiyor olsa da araştırmalar böbrek kanserine yakalanan 3 kişiden 2’sinin sigara bağımlısı olduğunu gösteriyor. Bunun yanında uzun süre diyaliz tedavisi görmek, yüksek tansiyon, obezite, işlenmiş gıda tüketiminin de böbrek kanseri riskini arttırdığı düşünülüyor. Uzmanlar 60 yaşının üstündeki erkeklerin böbrek kanseri olma riskinin daha fazla olduğunu söylüyor. Böbrek bölgesinde şişlik, ağrı ve kanlı idrar gibi belirtiler ile karşılaşılması halinde hemen bir hekime başvurulmalıdır.

Erkekler Kanser Riskini Nasıl Azaltır!

Kanser hakkında bilinçlenmek ve bilinçlendirmek gerekiyor diye düşünüyoruz. Kanser riskini azaltmak için her şeyden önce sağlıklı bir yaşam tarzını benimsemelisiniz.

✓ Sigara ve Alkolü bırakın! Sigara ve alkol bir çok rahatsızlıkta olduğu gibi kanser olma riskinizi de arttıran şeylerin başında gelir. Sigarayı bırakmak istiyor ama nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız buradan başlayın!

✓ Sigara içilen ortamlara girmeyin! Sigara içmiyor olsanız da sigara içilen bir ortama girmekte sigara içmek kadar zararlıdır. Her ne kadar artık kapalı ortamlarda sigara içilmesi yasak olsa da evler ve bazı iş yerleri bu yasağın dışında kalıyor.

✓ Sağlıklı beslenin! İşlenmiş gıdaları ve sağlıksız fast foodları kesinlikle tüketmeyin. Paketlenmiş gıdalardan mümkün oldukça uzak durun. Bunların dışında kalan gıdaları kararında (doğru miktarda) tüketin. Doğal ürünleri tercih etmeye çalışın. Beslenme kategorisinde sağlıklı beslenme ile ilgili bir çok içeriğimize ulaşabilirsiniz.

✓ Spor yapın! Sağlıklı bir hayat için mutlaka düzenli ve yeterli miktarda spor yapmanız gerekiyor. Çünkü hareketsiz bir yaşam tarzı kanser riskini arttırıyor. Ayrıca kanser riskini arttıran bir diğer hastalığı yani obeziteyi de tetikliyor. Sabahları yapacağınız 45 dakikalık bir yürüyüş bile yeterli olabilir.

✓ Fazla kilolarınız varsa onlardan da kurtulun! Obezite ve fazla kilolar yine bir çok rahatsızlığa sebep olduğu gibi kanser riskini de arttırıyor. Bir diyetisyenden yardım alın. Kilo verme ve zayıflama bağlantılarımız da ki içerikleri takip edebilirsiniz.

Sağlıklı bir hayat geçirmeniz dileğiyle…
Erkek Yaşam Dergisi ErkekSE

Editör

erkekse.com, 2016 yılında yayın hayatına başlayan erkek yaşam rehberi ve online erkek dergisidir.

Yorum Yap

Yorum yapmak için tıklayın...

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ücretsiz abone olun!

Size kaliteli yaşamanın yollarını ve yeni yazılarımızı haftalık veya aylık olarak gönderelim!

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!

Daha İyi Bir Erkek Olmak İçin
Ücretsiz Abone Olun!

erkekse.com ile daha iyi bir erkek olmanın zamanı gelmedi mi?

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!