Sakal bakım yağı nasıl kullanılır?
Bakım

Sakal bakım yağı nasıl kullanılır?

Sakal bırakıyorsanız ve bakım yapmıyorsanız büyük bir olasılıkla sakalınız mağara adamlarının sakalına benziyordur. Bakım yapılmayan sakal sizi itici yapacağı gibi istemesenizde bakımsız bir imaj çizmenizi sağlayacaktır. Sakal bakımı ile ilgili olarak daha önce Sakal bakımı nasıl yapılır? isimli bir yazı paylaşmış ve bu yazımızda sakal bakımının inceliklerini anlatmıştık. Sakal bakımının önemli bir parçası olan sakal bakım yağı hakkında da kısaca bilgiler paylaşmış ve bakımlı sakala sahip olmak isteyenlerin mutlaka kullanması gerektiğini vurgulamıştık.

Sakal bakımının en önemli parçalarından birisi olan sakal bakım yağı, doğru kullanıldığında gerçekten de sakalınızın güzel görünmesine büyük bir katkı sağlamaktadır.

Sakal yağı ne işe yarar?

Sakal bakım yağı da diğer tüm bakım yağları gibi nemlendirme görevini üstlenir. Sakal ve sakal altında kalan cildi nemlendirerek sakalı yumuşatır. Böylece daha bakımlı ve sağlıklı bir sakala sahip olmanızı sağlar. Sakalın kabarmasını da önlediği için sakal bakımında öncelikle kullanılması gereken ürünlerden birisidir.

Sakal bakım yağı ne zaman kullanılmalıdır?

✓ Sabah yüzünüzü yıkadıktan sonra uygulayın! Gün içinde gözeneklerinizin en açık olduğu an bu olduğu için cildinizin sakal yağını emmesi kolaylaşıyor. Sakal bakım yağının etkisinin arttırmak için sabah yüzünüzü yıkadıktan ya da duş aldıktan sonra uygulayın.

✓ Akşam yatmadan önce de kullanabilirsiniz! Gün içerisinde çok fazla koşturmaca ve toza maruz kalıyorsanız sakal bakım yağını sabah değil akşam kullanmalısınız. Yatmadan önce yüzünüzü yıkadıktan veya duş aldıktan sonra sakal yağını uygulayın. Sabah kalktığınızda da iyice yıkayın.

✓ Sıcak ve soğuk havalarda ihmal etmeyin! Sakalınızı uzatıyorsanız sakal bakım yağı gündelik yaşamınızın bir parçası haline gelmeli. Sağlıklı ve bakımlı bir sakala sahip olmak için sakal altındaki cildinizin nem dengesini sağlaması gerekir. Sıcak ve soğuk hava koşullarında cildinizin nem miktarını dengelemesi daha da zordur. Bu yüzden özellikle sıcak ve soğuk havalarda mutlaka sakal yağı kullanmalısınız.

Ne kadar sakal bakım yağı kullanmalıyım?

İnsanlarda genellikle ne kadar fazla kullanırsam o kadar iyi gibi bir fikir oluşabilir. Bu doğru değildir. Çok fazla sakal yağı kullanmak sakalınızın ve sakal altında kalan derinizin yağlanmasına sebep olabilir. Bu yüzden doğru miktarda sakal yağı kullanmakta önemlidir.

Sakal bakım yağının ideal ölçüsü günde birkaç damladır. Sakalınızın çok uzunsa bu miktarı biraz daha arttırabilirsiniz.

Sakal yağı nasıl kullanılır?

Uygun miktarda sakal bakım yağını elinize damlatın ve önce hafifçe avuç içinizde yayarak ardından sakalınıza uygulayın.

Sakal yağının özellikle sakal altındaki deriye ulaşmasını sağlayın. Parmaklarınız yardımıyla tüm sakalınıza uygulayın.

Bir tarak yardımıyla sakalınızı tarayarak sakal yağını sakalınızın daha iyi emmesini sağlayabilirsiniz.

Evde sakal bakım yağı yapılır mı?

Birçok kaliteli sakal bakım yağı markası bulunuyor. Bu markaların ürünlerini internet veya mağazalarda bulabilirsiniz. Yine de kendi sakal yağını evde yapmak isteyenler için evde sakal bakım yağı tarifini paylaşıyoruz. Sakal bakım yağı için kullanacağımız malzemeler;

1 yemek kaşığı Argan yağı (Kıl yapısını yeniler ve cildi besler)
Yarım yemek kaşığı Jojoba yağı (Akneleri giderir)
Yarım yemek kaşığı tatlı badem yağı (Cildi yumuşatır, nemlendirir)
7 damla lavanta özü yağı (Kıl köklerini besler, cilt kuruluğunu giderir)
3 damla sedir ağacı özü yağı (Hücreleri yeniler, yaşlanmayı geciktirir)
5 damla biberiye özü yağı (Cildi sıkılaştırır, ciltteki fazla yağı alır)

Bu yağları bir cam şişeye koyarak karıştırın/çalkalıyın. Bulabilirseniz bu malzemelerin içerisine birkaç damla ylang ylang yağı ilave edin. Ylang ylang sakalınızın daha hızlı uzaması için yardımcı olur.

Muhammet ŞAFAK

2006 yılından beri blog yazıyor ve web uygulamaları kodluyorum. Yaşam, bakım ve stil konusunda sık sık hemcinslerimin sorularına muhatap olduğumu fark edince erkekse.com'u kurdum. Buradan hemcinslerime kaliteli yaşamanın yollarını öğretmeye çalışıyorum. :)

Yorum Yap

Yorum yapmak için tıklayın...

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ücretsiz abone olun!

Size kaliteli yaşamanın yollarını ve yeni yazılarımızı haftalık veya aylık olarak gönderelim!

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!

Daha İyi Bir Erkek Olmak İçin
Ücretsiz Abone Olun!

erkekse.com ile daha iyi bir erkek olmanın zamanı gelmedi mi?

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!