Kariyer

Gençlere 4 Kariyer Tavsiyesi

gençlere kariyer tavsiyesi

Girişimcilere ve kariyer uzmanlarına iş hayatında başarılı olabilmek için “Gençlerin öğrenmesi gereken en önemli şey nedir?” diye sorduk ve cevapları sizinle paylaşıyoruz.

30’lu hatta 40’lı yaşlarda kariyerinde başarılı olmanı sağlayacak en önemli 4 maddeyi sizin için bir araya getirerek, yazımızda paylaşıyoruz.

Günlük hayatta yaptığınız alışverişler, internetten ürün alıp sattığınızda veya gayrimenkul ile ilgili yatırımlar yaptığınızda para kazanmanın yollarını öğrenmiş olsanız da bu şekilde kazandığınız tecrübeler geniş alanda kariyerinize yayabileceğiniz tecrübeler olmuyor hele ki bu alanlarda bir kariyer planınız yoksa.

Size bu yazımızda bahsedeceğimiz 4 vasıf ve yetenek tüm kariyer hayatınız boyunca size lazım olacaktır. Birazdan paylaşacağımız vasıf ve yetenekleri geliştirir ve uzmanlaşır iseniz sizi kariyer hayatında karşılaşabileceğiniz bir çok sorundan kurtaracak ve kariyerinizde daha başarılı olmanızı sağlayacaktır.

Basit gibi görünseler de çok az insan tarafından uygulanabilen bu kariyer tavsiyelerine kulak vermenizi rica ediyoruz.

Zaman Yönetimi

Zamanı doğru planlayabilmek çoğu zaman küçümsenen bir yetenek olsa da aile ve diğer rutin şeyler hayatınız da olmaya başladığı yaşlarda sizi hala üretken yapacak şey yine zaman yönetimi olacaktır. Kısa sürede çok iş yapma konusunda ustalaşmak başarınızı ve kariyer hayatınızı devam ettire bilmenizin tek yoludur.

20’li yaşlarınızda kendinizi tanımanız ile başlayan zaman yönetimini öğrenme süreci hayatınıza sokacağınız kişi ve etkinlikler ile önemini arttıracaktır. Bir işi ne kadar zamanda bitire bileceğinizi bilmek zaman yönetiminin ilk kuralıdır. Bunun sonrasında görev dağılımını nasıl yapacağınızı zamanla öğrenir ve “Zamanım yoktu” gibi bir sözü hayatınızdan tamamen çıkarıp atarsınız.

Kendini Motive Etmek

Kariyer hayatınıza başlamadan yani gerçek hayata atılmadan önce, okul hayatınızda öğretmenleriniz sizi motive etmek için sürekli yanınızda olacaktır. Peki ya hayata atılıp, kendi ayaklarınız üzerinde durmanız gerektiğinde ne olacak? Maalesef ki kariyer hayatınızda sizi motive edecek kimseyi bulamayacak, öğretmenlerinizin yerini alan patronlarınız da yetersiz kalacak ve sonunda çalışmak için size lazım olan o motivasyonu sadece kendi içinizde aramak ve bulmak zorunda kalacaksınız.

Sizden başka kimsenin içinizdeki çalışma azmini inşa edemeyeceğini veya yıkamayacağını en hızlı ve en kısa sürede öğrenmelisiniz.

İnsanın kendini motive etmesinin tek yolu; bu dünyaya yalnız geldiğini ve giderken de yalnız olacağını kabul etmekten geçiyor.Yani demek istediğimiz sadece siz varsınız, tek başınızasınız ve tek başınıza başarmalısınız. Bir şeyi ne kadar istediğinizi, istediğiniz şey için neler yapabileceğinizi ancak bu şekilde görebilirsiniz.

Kariyer veya özel hayatımızda; hedeflerimizi beklentilerimizle paralel tutarsak daha fazla ilerleyebiliriz. Bu ilerleme bizi, kendimize olan güvenimizin artmasında yardımcı olur.

İş Sahibi Olmak

İnsanlar şirket kurmayı, yönetmeyi ve hatta kurduğu şirkette başarısız olmayı öğrenmek için kariyer hayatlarının son dönemlerini bekliyor. Elon Musk geçenlerde verdiği bir röportajında Tesla’nın asla başarılı olacağını düşünmediğini, önemli olanın başarısız olabilme ihtimali yüksek olsa bile denemek olduğunu söylemişti.

Elbette, herkesten genç yaşlarında büyük iş fikirleri beklemek yanlış olur. Bizim dediğimiz bu değil. En azından gençlerin, küçük iş ve girişim denemeleri yaparak, başarılı ve başarısız iş nasıl ortaya çıkar? sorusunun cevaplarını bulması gerektiğini savunuyoruz.

Örneğin internette veya yüz yüze ticarete girişin, insanlar nasıl satın alıyorlar, karar verme aşamaları neler, muhasebe kabusu nedir ve en önemlisi küçük iş sahiplerinin neler çektiklerini anlayın!

Finans Dünyası

Finans dünyasından habersiz iseniz yani para nasıl çalışır bilmiyorsanız muhtemelen para kazanmayı asla öğrenemeyeceksiniz. En azından arz ve talebin, yerel ve uluslararası piyasaların ve kredinin nasıl çalıştığını anlamalı ve bilmelisiniz.

Finans konusunda birçok bilgiyi internette biraz araştırma yaparak kolayca bulabilir ve ücretsiz olarak öğrenebilirsiniz. Çok kolay veya gereksiz gibi görünse de bu dünyada yerinizi bulabilmek için paranın nasıl kazanıldığını anlamak ve finans dünyasını öğrenmek zorundasınız.

Finans dünyasını anlar ve kariyer hayatınızda uygun bir alana yerleştirirseniz gelecekte mutlu bir kariyer hayatına sahip olabilir, rakiplerinizi kolayca geçebilirsiniz.

 

Muhammet ŞAFAK

2006 yılından beri blog yazıyor ve web uygulamaları kodluyorum. Yaşam, bakım ve stil konusunda sık sık hemcinslerimin sorularına muhatap olduğumu fark edince erkekse.com'u kurdum. Buradan hemcinslerime kaliteli yaşamanın yollarını öğretmeye çalışıyorum. :)

Yorum Yap

Yorum yapmak için tıklayın...

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ücretsiz abone olun!

Size kaliteli yaşamanın yollarını ve yeni yazılarımızı haftalık veya aylık olarak gönderelim!

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!

Daha İyi Bir Erkek Olmak İçin
Ücretsiz Abone Olun!

erkekse.com ile daha iyi bir erkek olmanın zamanı gelmedi mi?

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!