Stil Yaşam

Hava sıcaksa bunları giymeyin!

sıcak havalarda giyim önerileri

Yaz aylarını sevmeyen var mıdır bilmiyoruz ancak aşırı sıcak günleri kimsenin sevmeyeceğini tahmin edebiliyoruz. Özellikle İstanbul gibi şehirlerde artan nem oranıyla birlikte sıcaklığın bazen dayanılmaz bir hal aldığının farkındayız. İnsanı bunaltan sıcak günlerde üstünüze giydiğiniz şeylerin sıcağı daha fazla hissettireceğini de unutmayın.

Havaların çok fazla sıcak olduğunu düşünüyorsanız evden çıkarken giydiğiniz kıyafet ve aksesuarlara dikkat etmelisiniz. Sıcakların etkisini daha az hissetmek istiyorsanız sıcak havalarda kıyafet seçiminizi doğru yapmalısınız. Hemen başlayalım.

Dar giyinmeyin!

Yazın havaların sıcak olduğu günlerde özellikle dar giyinmemeye özen gösterin. Teninize yapışan kıyafetler hareket kabiliyetinizi kısıtlamakla kalmaz aynı zamanda hızla terlemenize sebep olur. Dar giyinmeyi seviyor olabilirsiniz ancak terlemeyi azaltmak ve daha rahat hareket etmek istiyorsanız sıcak günlerde biraz daha bol giyinmelisiniz.

Sadece sıcaklar için değil, sağlığınız için özellikle pantolon ve iç çamaşırı gibi kıyafetleri çok dar seçmemeye özen gösterin. Erkeklerde dar giyim kısırlığa sebep olabiliyor.

Kot, deri, ipek ve sentetik kullanmayın!

Deri ayakkabı, deri kemer, ipek gömlek, ipek kravat size yakışıyor olabilir. Sizi şık ve zengin bir centilmen gibi de gösteriyor olabilir. Yine de sıcak havalarda kesinlikle bunları giymeyin. Sentetik kumaşlar ile üretilmiş pantolon ve gömlekleri de bu listeye dahil edebilirsiniz.

Bu ürünler genellikle az hava aldığı veya hiç hava almadığı için hızla terlemenizi ve bunalmanızı sağlayacağından sıcak havalarda tercih edilmemesi gerekir.

Koyu renkli ipek gömleklerin terinizi olduğu gibi göstereceğini de bilmelisiniz. İpek veya sentetik kumaşlar yerine keten ya da pamuklu kumaşlar tercih edin.

Kot pantolon, kot ceket ve kot gömleklerde sıcak havalarda uzak durulması gereken kıyafetlerdendir. Kot kumaşı yapısı gereği serttir ve en incesi bile kalındır. Başta skinny kot pantolon olmak üzere kot kumaşı ile üretilmiş tüm giyim ürünlerini sıcak günlerde kullanmayın.

Açık renkli kıyafetleri tercih edin!

Sıcak günlerde koyu renkli kıyafetler giymenin yanlış olduğunu bilmeyen var mı? Umuyoruz ki yoktur. Yazın özellikle de havanın çok sıcak olduğu günlerde siyah, gri ya da lacivert gibi koyu renkli kıyafetlerden uzak durun. Beyaz iyi bir seçim olabilir. Mavi ve yeşilin açık tonları da sıcaklarda iyi bir seçim olabilir.

Bilmeyenler için yine de tekrarlayalım; koyu renkler ışığı emer, açık renkler ise ışığı yansıtır. Koyu renkli bir kıyafet giyerseniz Güneş ışığını emeceğinden sıcağı tam anlamıyla hissedersiniz.

Aksesuarları azaltın!

“Erkek aksesuar kullanır mı?” demeyin. Kullanıyoruz. Yüzük, bileklik, kol saati, güneş gözlüğü, kol düğmesi derken erkeklerde en az kadınlar kadar aksesuar kullanıyor. Bu aksesuarları veya başka aksesuarları kullanmanızda elbette bir sakınca bulunmuyor ancak aksesuar sayısı arttıkça sıcağı daha fazla hissedeceğinizi bilmelisiniz.

Örneğin evli değilseniz sıcak günlerde yüzüğünüzü çıkarın, bileklik takmayın, metal kordonlu saat tercih edin.

Kulak içi kulaklık kullanın!

Toplu taşıma araçlarında veya sokakta müzik dinlemek isteyebilirsiniz. Her ne kadar daha iyi ses veriyor olsa da sıcak günlerde takacağınız kulak üstü süngerli kulaklıklar sizi terletmekten öteye geçemeyecektir. Bu kulaklıkların yerine kaliteli bir kulak içi kulaklık edinerek müziğinizi dinleyebilirsiniz.

Pamuk iç çamaşırları tercih edin!

Sağlığınız için yaz veya kış fark etmeksizin %100 pamuktan üretilmiş iç çamaşırları giymenizi tavsiye ediyoruz. Yazın özellikle sıcak günlerde ise pamuklu iç çamaşırı terlemeyi büyük ölçüde azaltacağı için bunalmanızı da önleyecektir. Sıcak günlerde mümkünse beyaz renkte ve %100 pamuk bir iç çamaşırı tercih edin.

İç çamaşırı seçiminde de dar iç çamaşırlarından yana seçim yapmamalısınız! Bunun sebeplerinden birisini buradaki yazımızda paylaşmış ve niçin dar iç çamaşarı giymemeniz gerektiğini azıcık açıklamıştık.

Sıcak havalarda ayakkabı seçimine dikkat edin!

Havaların ısınması özellikle günün çoğunluğunu ayakta geçiren beyfendiler için sorun olabilir. Sıcağın etkisiyle ayak daha hızlı yorulur ve şişer. Ayak sağlığınızı biraz daha düşünün. Bunu önlemek için rahat bir ayakkabı veya sandelet giyebilirsiniz. Kundura türevi ayakkabılardan ise kesinlikle uzak durun. Tatildeyseniz terlik veya sandelet, çalışıyorsanız da kendinize uygun bir günlük ayakkabı modeli tercih edin.

Muhammet ŞAFAK

2006 yılından beri blog yazıyor ve web uygulamaları kodluyorum. Yaşam, bakım ve stil konusunda sık sık hemcinslerimin sorularına muhatap olduğumu fark edince erkekse.com'u kurdum. Buradan hemcinslerime kaliteli yaşamanın yollarını öğretmeye çalışıyorum. :)

Yorum Yap

Yorum yapmak için tıklayın...

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ücretsiz abone olun!

Size kaliteli yaşamanın yollarını ve yeni yazılarımızı haftalık veya aylık olarak gönderelim!

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!

Daha İyi Bir Erkek Olmak İçin
Ücretsiz Abone Olun!

erkekse.com ile daha iyi bir erkek olmanın zamanı gelmedi mi?

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!