Bakım Saç & Sakal

Kalıcı Fön (Brezilya Fönü) Rehberi

kalıcı fön nasıl çekilir
Kalıcı fön saça zarar verir mi? Kalıcı fön (Brezilya Fönü) nasıl yapılır? Kalıcı fön fiyatları nedir? Kalıcı fön'ün zararları nelerdir? Kalıcı fön evde nasıl yapılır?

Günümüzde iyi görünmek isteyen erkek-kadın hemen herkes güzel ve şık görünen saçlara sahip olmak istiyor. Şekillendirilmiş saçlar erkeklerin ve kadınların imajını oluşturmalarına da yardımcı oluyor. Tabi ki saç şekillendirmek için en yaygın olarak kullanılan yöntemlerin başında da fön çekmek geliyor. Sıcak hava yardımı ile saçlara uzun süre kalıcı bir şekil verme işlemine ise fön deniyor.

Bir çok kişi her gün düzenli olarak fön çekiyor veya fön çektiriyor. Bu da ister istemez zaman ve para kaybı olarak geri dönüyor. İnsanlar bu para ve zaman kaybını yaşamamak için brezilya fönü olarak da bilinen kalıcı fön yapmak istiyor. Bu yazımızda aklınızda kalıcı fön ile ilgili merak ettiğiniz tüm sorulara cevaplar vermeye çalışacağız.

Kalıcı Fön Nedir?

İlk olarak Brezilya’da keşfedilen kalıcı fön, saçların şeklini ve canlı görünümünü hiç bozmadan üç ay hatta beş ay boyunca kalabilmesini sağlayan fön çeşididir. Aynı zamanda saçların bakımlı görünmesini de amaçlayan Brezilya fönü pek çok ünlü isim tarafından da yaptırılmaktadır. Temel olarak havadaki nemin saç şekline olumsuz etkilerini ortadan kaldırmayı hedefleyerek uzun bir süre saçların şeklini koruması sağlanır.

Brezilya Fönü Ne Kadar Dayanıklıdır?

Kalıcı fönün kalıcılığı saç tipine ve saç yapısına göre değişiklik gösterir. Kalıcı fön ile saçlarınıza verdiğiniz şekil (saç yapınıza bağlı olarak) 3 ile 6 ay gibi bir süre bozulmayacaktır.

Kalıcı Fön Fiyatı Ne Kadar?

Brezilya fönü hakkında merak edilen bir diğer soru da kalıcı fön fiyatı‘dır. Pek çok ünlü manken ve oyuncunun yaptırdığı kalıcı fön fiyatı ise yaklaşık olarak 300$‘dır.

Bir çok kişi kalıcı fön fiyatını uygun buluyor. Brezilya fönü fiyatlarının uygun bulunmasının sebebini biraz açalım dilerseniz. Şöyle ki ortalama bir fön fiyatı 8 TL olursa ve iki günde bir fön çektirmeye giderseniz üç ayın sonunda 45×8 = 360 TL harcayacaksınız. Bunun içerisine bir de yarım saatlik zamanı da ekleyin, 45×30 = 1350 dakika yani 22,5 saatinizi kuaförde geçirmiş olacaksınız.

Kalıcı Fönü Kimler Kullanmalıdır?

Kalıcı fön herkes tarafından kullanılmamalıdır. Her gün veya sık sık saçlarına şekil vermek için fön çeken kişiler kalıcı fön ile saçlarını şekillendirmelidir. Aşırı kabarık saçlara sahip olan kişilerde kalıcı fön çekmeyi düşünebilir.

Kalıcı Fön Nasıl Çekilir?

Buraya kadar her şey tamam ve kalıcı fön çekmek istiyorsanız sıra geldi kalıcı fön nasıl çekilir sorusunun cevabına… Kalıcı fön çekme işleminin beş aşamadan oluştuğunu söyleyerek devam edelim.

Kalıcı fön çekmek için beş aşama olsa bile kalıcı fön işleminin saçınıza uygulanması ortalama bir saat sürecektir. Kalıcı fön çekme süresi kuaförünüzün alışkanlık ve hızı ile de doğru orantılıdır. Evde kalıcı fön işlemi yaparken dikkatli olmalısınız. Yazımızı sonuna kadar okumadan kalıcı fön çekme işlemine başlamayın.

Bir süre saçlarınızı normal şampuan ile yıkamak mümkün olmayacağı için önce saçlarınızı yıkayın ve kurulayın.

Kalıcı fön çekmek için öncelikle saça formaldehid ve keratin uygulaması yapılmalıdır. (Keratin ve formaldehid nereden alabileceğinizi yazının altında bulabilirsiniz.)

Formaldehid ve keratin uygulanan saç öncelikle hafifçe kurutulmalı (saç kurutma makinesi ile) ve ardından saç düzleştirici ile düzleştirilmelidir.

Kalıcı fön uygulaması saça parlaklık kazandırıyor ve saçları yumuşatıyor. Ayrıca bu işlemler saçın havadaki nemden etkilenerek kalıcı fönün bozulmasını engelliyor ve saçların elektriklenmesini önlüyor. Uygulanan keratin ise saçların beslenmesini sağlıyor.

Kalıcı Fön Zararları Nelerdir?

Kalıcı fön çekmek için kullanılan formaldehid ve keratin kimyasallarının miktarlarını ayarlamak son derece önemlidir. Bu yüzden evde kalıcı fön çekmeniz biraz sakıncalı olacaktır. Brezilya fönü konusunda bilgi ve tecrübesi olmayan kuaförlerde de kalıcı fön çektirmeyin.

Kalıcı fön’ün zararı keratin ve formaldehid isimli kimyasalların doğru miktarda kullanılmamasından kaynaklı olarak saç dökülmesi olabilir. Saç dökülmesi derken, tamamen kel kalabilirsiniz.

Keratin Nereden Alınır ve Fiyatı Nedir? Keratin, aktar ve eczanelerde satılan bir üründür. Fiyatı ortalama olarak 10 TL civarındadır.

Formaldehid Nereden Alınır ve Fiyatı Nedir? Formaldehid bazı eczane ve kimyasal malzeme satan yerlerde bulunur. Fiyatı 15-25 TL civarındadır.

Saç bakımıyla ilgili daha fazla içerik için saç bakımı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Editör

erkekse.com, 2016 yılında yayın hayatına başlayan erkek yaşam rehberi ve online erkek dergisidir.

Yorum Yap

Yorum yapmak için tıklayın...

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ücretsiz abone olun!

Size kaliteli yaşamanın yollarını ve yeni yazılarımızı haftalık veya aylık olarak gönderelim!

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!

Daha İyi Bir Erkek Olmak İçin
Ücretsiz Abone Olun!

erkekse.com ile daha iyi bir erkek olmanın zamanı gelmedi mi?

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!