Haber Teknoloji

Yerlileşme Savunma Sanayinde Atağa Geçti!

Türkiye’de son yıllarda bir yerlileşme hamlesi olduğunun farkına varmışsınızdır. Uzun bir süredir Türkiye’de yerlileşme çalışmaları sürerken yeni bir atak daha savunma sanayinde geldi.

Savunma sanayisinde yerli teknolojilerin geliştirilmesi amacıyla “geniş alan” çağrısına başlandı. Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM), devam eden Ar-Ge projelerinin yanından yerli imkanlarla yeni teknolojiler geliştirmeyi hedefliyor.

Yapılan yeni organisyon sonrasında müsteşarlık, Ar-Ge ve teknoloji yönetimi konusunda farklı bir yaklaşım gösteriyor.

Müsteşarlık, yeni organisyon ile birlikte klasik Ar-Ge çalışmalarını sürdürürken aynı zamanda yerli teknolojiler üretme konusunda çalışmalar yürütmeyi planlıyor. Konuyu daha iyi anlatabilmek adını şu tip örnekler verebiliriz. Örneğin insansız hava araçarının parçalarının üretimi, roketlerdeki arayıcı başlıkların geliştirilmesi ve üretilmesi gibi çalışmalar bu organizasyon ile mümkün olacak.

Yeni dönem ile birlikte “geniş alan” çağrıları da yaparak ulaşılmak istenen, ihtiyaç duyulan yeni teknolojilere erişimi sağlayacak dinamik bir yapı kurulması planlanıyor. Yeni dönemde yapılacak “geniş alan” çağrılarının çoğunun yeni teknoloji geliştirme alanında olacağı tahmin ediliyor.

Bu anlamda yapılacak ilk Ar-Ge geniş alan çağrıları Bilişsel Haberleşme Teknolojiler, Deniz Araçları Tahrik Sistemi, Alaşım, Büyük Veri Teknolojileri ve uygulamarı geliştilmesine yönelik olarak yayımlandı. Çağrılarla yerli şirketlerin, kurum ve kuruluşların konuyla ilgili yetenek ve yetkinliklerinin ve Ar-Ge proje önerilerinin değerlendirilerek başlatılacak çalışmaların belirlenmesi hedefleniyor.

Editör

erkekse.com, 2016 yılında yayın hayatına başlayan erkek yaşam rehberi ve online erkek dergisidir.

Yorum Yap

Yorum yapmak için tıklayın...

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ücretsiz abone olun!

Size kaliteli yaşamanın yollarını ve yeni yazılarımızı haftalık veya aylık olarak gönderelim!

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!

Daha İyi Bir Erkek Olmak İçin
Ücretsiz Abone Olun!

erkekse.com ile daha iyi bir erkek olmanın zamanı gelmedi mi?

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!