Bakım

Ağız ve diş sağlığı için bunları uygulayın!

erkek diş sağlığı

Sağlıklı dişlere ve dikkat çekici bir gülüşe sahip olmak biz erkekler içinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Tahmin edebileceğiniz gibi dikkat çekici güzel bir gülüşe sahip olmak için ağız sağlığınıza dikkat etmeli, dişlerinize iyi bakmalısınız. Daha sağlıklı dişlere sahip olmak için bazı önerilerimiz var.

Diş fırçası ve diş macunu kullanın!

Dişleri fırçalamak ağız sağlığında önemli bir rol oynar ve ihmal edilmemesi gerekir. Hatta bir alışkanlık haline getirmeniz daha doğru olur.

Nasıl bir diş fırçası kullanalım? Diş fırçası seçerken mümkün olduğunca yumuşak kıllara sahip bir diş fırçası seçmeye çalışın. Sert kıllara sahip diş fırçası diş etlerine zarar verebilir. Özellikle plak ve çürük problemi olanlar mutlaka yumuşak kıllara sahip diş fırçaları kullanmalıdır.

Dişlerimizi saat kaçta fırçalayalım? Diş hekimleri sağlıklı dişlere sahip olmak için günde en az iki kez dişlerinizi fırçalamanız gerektiği konusunda hem fikirler. Peki ama bu iki kez fırçalama işini günün hangi saatlerinde yapmalıyız? Sağlıklı dişlere sahip olmak istiyorsanız akşam yatmadan önce ve sabah kalktığınızda ilk iş olarak dişlerinizi fırçalamalısınız. Akşam dişlerinizi fırçaladıktan sonra yeme içme işine son vermeniz gerektiğini unutmayın.

Macun kullanımı ile ilgili bilmemiz gereken şeyler nelerdir? Öncelikle diş macunu kullanmadan da dişlerinizi temizleye bileceğinizi unutmayın. Diş macunu şart olmasa da daha temiz ve sağlık bir ağız için diş macunu kullanmanızı öneriyoruz. Diş hassasiyetinize uygun bir macun seçebilirsiniz. (Diş macunu konusunda diş hekiminizden de yardım alabilirsiniz ama genel olarak buna gerek kalmaz.) Bunların dışında diş fırçasının üzerine çok fazla macun sürmemeye çalışın az bir miktar yeterli olur.

En doğru diş fırçalama tekniği nedir? Bir çok kişi dişlerini yanlış fırçaladığı için yeterli ağız temizliğini yapamamış oluyor. Uzmanlar dişler fırçalanırken dairesel hareketlerle fırçalamak gerektiğini söylüyor. Arka dişleriniz de dahil tüm dişlerinizi yumuşak dairesel hareketlerle fırçalayın. Dilinizi de fırçalamayı unutmayın. Uzmanlar ağız içindeki bakterilerin çoğunluğunun dil üzerinde barındığını belirtiyor. Bazı diş fırçalarının arka yüzünde dilinizi fırçalamak için bir kısım olur. Sizin diş fırçanızda yoksa da sorun değil, dişlerinizi fırçaladığınız tarafı da kullanabilirsiniz. Dilinizin arka tarafından başlayarak öne doğru dilinizi de süpürür gibi fırçalayın. Tüm bu fırçalama işini 2 dakikayı geçirmeyin.

Durulayın!

Dişlerinizi fırçalarken diş macunu kullanın veya kullanmayın fırçalama bitince ağzınızı iyice duruladığınızdan emin olun. Sonuçta dişlerinizi fırçaladınız ancak bakteriler hala ağzınızın içinde bulunuyor. Durulama işlemini doğru yapmamanız durumda diş etleriniz de bakterilerin birikmesine neden olabilirsiniz.

Ağız gargarası kullanabilirsiniz! Bu şart değil ama alkol içermeyen bir ağız gargarası kullanmanızı da tavsiye ederiz. Böylece dişlerin arasında ve fırçanın ulaşamadığı yerdeki bakterileri de temizlemiş olursunuz.

Sağlık günler neşeli gülüşler dileriz. 🙂
ErkekSE

Editör

erkekse.com, 2016 yılında yayın hayatına başlayan erkek yaşam rehberi ve online erkek dergisidir.

Yorum Yap

Yorum yapmak için tıklayın...

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ücretsiz abone olun!

Size kaliteli yaşamanın yollarını ve yeni yazılarımızı haftalık veya aylık olarak gönderelim!

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!

Daha İyi Bir Erkek Olmak İçin
Ücretsiz Abone Olun!

erkekse.com ile daha iyi bir erkek olmanın zamanı gelmedi mi?

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!