Bakım

Diş Macunu Kullanmak Zorunluluk Mu?

diş macunu

Diş macunu uzun yıllardır diş sağlığının ve ağız bakımının olmazsa olmazı olarak görülüyor. Bir çok diş hekimi diş macunu kullanmanın önemli olduğunu belirtiyor. Piyasa da çeşitli özelliklere sahip onlarca diş macunu markası var. Peki ama dişlerimizi fırçalarken gerçekten diş macunu kullanmak zorunda mıyız?

American Dental Association (ADA) ve pek çok diş hekimi florür içerikli diş macunlarını kullanmanızı öneriyor. Bazı araştırmalar ise ağız bakımı ve diş temizliği konusunda diş macunu kullanmadan sadece dişlerinizi fırçalayarak ağız içindeki plakları temizlenebileceğini söylüyor. Bir çok kişi sonuçta en büyük işi diş fırçasının yaptığını savunuyor.

diş macunu kullanmak zorunda mıyız

Bununla ilgili olarak diş hekimi Matthew Messina, dişlerinin durumunu ayna karşısında kontrol eden kişiler için macun kullanmadan diş fırçalamanın daha etkili sonuç verebileceğini savunuyor. Matthew Messina, bu şekilde diş fırçalamanın diş plaklarını yok etmede daha etkili olduğunu belirtiyor.

Diş fırçası ile diş fırçalamanın en aldatıcı yanı ise; diş macununun ferahlatıcı kokusunu duyduktan kısa bir süre sonra fırçalamayı bırakıp dişlerinizin temizlendiğini  sanıyor olmamız. Bu şekilde ağız hijyeni tam olarak sağlanmamış oluyor.

Dişlerinizi fırçalarken macun kullanmıyorsanız sonrasında mutlaka bir ağız gargarası kullanın. Önerimiz; dişlerinizi macunsuz fırçalayıp ardından diş minesini güçlendirecek bir ağız bakım suyu ile ağzınızı iyice çalkalayın ve diş ipi kullanmayı ihmal etmeyin.

Editör

erkekse.com, 2016 yılında yayın hayatına başlayan erkek yaşam rehberi ve online erkek dergisidir.

Yorum Yap

Yorum yapmak için tıklayın...

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ücretsiz abone olun!

Size kaliteli yaşamanın yollarını ve yeni yazılarımızı haftalık veya aylık olarak gönderelim!

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!

Daha İyi Bir Erkek Olmak İçin
Ücretsiz Abone Olun!

erkekse.com ile daha iyi bir erkek olmanın zamanı gelmedi mi?

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!