Bakım Sağlık

Diş İpi Kullanımının Önemi

diş ipi

Diş İpi Nedir?

Diş ipi diş arasında ve diş fırçasının ulaşamayacağı alanlarda kalan yemek artıkları ve bakterileri temizlemek için kullanılan bir ağız bakım ürünüdür.

Niçin diş ipi kullanmalıyım?

Gün içerisinde yedikleriniz, içtiklerinizin bir kısmı dişlerin ve diş etlerinin arasında kalabilir. Dişlerinizi düzenli olarak fırçalıyor olsanız bile diş fırçası diş etleri ve dişleriniz arasında kalan yemek artıklarını ve plakları temizleme konusunda yetersiz kalacaktır. İşte tamda bu yüzden bütün uzman diş hekimleri diş ipi kullanımını şiddetle tavsiye etmektedir.

Diş İpi Kullanmak Sağlıklı mı?

Bu soru bir çok internet sitesi tarafından okuyucularını yanlış yönlendirmek ve diş ipi kullanımını bıraktırmak için kullanılan başlıktı! Peki ama gerçekten diş ipi kullanmak sağlıklı mı? Evet, sağlıklı ancak diş ipinin faydasını görebilmek için nasıl kullanacağınızı bilmeniz gerekiyor. Yanlış bir kullanım ile diş ipi kullanmak size bir fayda sağlamayacağı gibi diş etlerine zarar da verebilir.

diş ipi

 

Erkekler Diş İpi kullanır mı?

Evet, erkeklerde kadınlar kadar dişlerine ve ağız sağlığına dikkat etmelidir. Diş ipi kadınlara özel bir ağız bakım ürünü olmadığı gibi uzmanlarda erkeklerinde diş ipi kullanması konusunda ayrım yapmamaktadır.

Dişlerini seven ve ağız sağlığına önem veren her kes (kadın erkek fark etmez) diş ipi kullanmalıdır.

Diş İpi nereden alınır?

Diş ipini eczanelerden alabileceğiniz gibi süper marketlerin hemen hepsinde bulunmaktadır.

Diş İpi nasıl kullanılır?

 

Diş ipinden maksimum fayda sağlamak için, aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz:

♠ Yaklaşık kırk santimetrelik diş ipi alarak, ipliğin büyük bir bölümünü orta parmaklarınızın çevresine sarın ve kullanmak için dört veya beş santimetrelik ipi açıkta bırakın

♠ Diş ipini, baş parmak ve işaret parmakları arasında gerili tutarak, dişleriniz arasında nazikçe yukarı ve aşağı doğru hareket ettirin

♠ İpliği tüm diş yüzeylerinde nazikçe gezdirin ve ipin dişeti çizgisini geçtiğine emin olun. Diş ipini zorlamayın, aksi takdirde hassas dişeti dokusu kesilmesi veya doku eizlmesiyle karşılaşılabilir

♠ Dişten dişe geçerken diş ipinin temiz bölümlerini kullanın

♠ Diş ipini çıkarmak için, ipliği dişinizden yukarı ve dışarı taşımak için aynı ileri geri hareketini uygulayın

Hangi Tip Diş İpini Kullanmalıyım?
İki tip diş ipi bulunmaktadır:

  • Naylon (veya çok filamanlı) diş ipi
  • PTFE (tek filamanlı) diş ipi

Naylon diş ipi, mumlu ve mumsuz olarak değişik aromalarla satılmaktadır Bu diş ipi tipi birden fazla naylon telden oluştuğu için, özellikle birleşme noktaları sıkı olan dişler arasında aşınabilir ya da yırtılabilir. Daha pahalı olmakla beraber, tek filamanlı (PTFE) iplik, sıkışık diş aralarında bile dişler arasında daha kolay kayar ve yırtılmaya karşı dirençlidir. Doğru kullanıldığı takdirde, her iki diş ipi de, plak ve kalıntıları çıkarmak için uygundur.

diş ipi nasıl tutulur diş ipi nasıl kullanılır diş ipi ile ağız bakımı
Yaklaşık kırk santimetre uzunluğunda diş ipi koparın ve yaklaşık dört ya da beş santimetre uzunluğunda mesafe bırakın. Dişlerinizin kıvrımlarını nazikçe temizleyin. Diş eti çizgisinin alt kısımlarını temizlemeye çalışın, ancak ipin diş etlerine baskı yapmamasına dikkat edin.

Diş ipi kullandığım sırada diş etlerim kanıyor; kanama halinde diş ipi kullanımını bırakmalı mıyım?

Bir çok kişinin diş ipini kullanmaya başladığında diş etlerinde kanama olur. Bu durum normalde bir diş eti rahatsızlığınız olduğuna işaret etse de diş ipi kullanımının ardından olması normaldir. Diş ipini yukarıda anlattığımız gibi bir kaç gün kullanmanız durumunda kanamanın durması gerekir. Kanamanın devam etmesi durumunda diş hekiminize danışın.

Editör

erkekse.com, 2016 yılında yayın hayatına başlayan erkek yaşam rehberi ve online erkek dergisidir.

Yorum Yap

Yorum yapmak için tıklayın...

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ücretsiz abone olun!

Size kaliteli yaşamanın yollarını ve yeni yazılarımızı haftalık veya aylık olarak gönderelim!

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!

Daha İyi Bir Erkek Olmak İçin
Ücretsiz Abone Olun!

erkekse.com ile daha iyi bir erkek olmanın zamanı gelmedi mi?

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!