Bakım

Ağız kokusunun önüne geçin!

ağız kokusu
Ağız kokusu problemi yaşayanlar kötü ağız kokusunu nasıl önleyebilir? Ağız kokusu nasıl giderilir? Ağız kokusu nasıl önlenir?

Ağız kokusu özellikle Ramazan ayında oruç tutanların sık karşılaştığı sorunlardan birisidir. Ramazan ayında oruç tutmak sindirim sisteminizi biraz rahatlaması ve yenilenmesi için iyi bir yoldur. Yine de uzun bir süre yeme-içme olayına ara verildiği için ağız kokusu oluşma riski de artmaktadır.

Oruç tutarken ağız kokusunu önlemek için ağız ve diş bakımına biraz daha fazla özen gösterilmeli ve beslenme programının düzenlenmesi gerekir. Ağız kokusunu önlemek için öncelikle kötü ağız kokusuna neyin sebebini bulmak gerekiyor. Genellikle dişlerin arasında kalan yemek parçaları ve ağız bakterileri kötü ağız kokusunun kaynağıdır.

Diş aralarında kalan yemek kalıntılarının sebep olduğu kötü ağız kokusunun önüne geçmek için yapılması gereken şey; ağız ve diş temizliğidir. Hadi gelin ağız bakımını ve diş temizliğini nasıl yapılacağına birlikte bakalım.

Ağız kokusunu önlemek için diş ve ağız temizliği nasıl yapılır?

Ağız kokusunu önlemek ve sağlıklı dişlere sahip olmak için ağız temizliğine özen gösterilmeli. Özellikle öğünlerin ardından ağız ve dişlerinizi temizlemelisiniz. Ramazan ayında ise bu ağız temizliğinizi sahurdan sonra yapılmalısınız.

✓ Dişlerinizi fırçalayın! Diş temizliği ve ağız bakımının en bilinen adımıdır. Sadece dişleri fırçalamakla yetinmeyin çünkü bakterilerin büyük çoğunluğu dil üzerindedir. Dilinizi de hafifçe fırçalayabilirsiniz. Unutmadan, diş fırçasını gırtlağınıza kadar sokmanıza gerek yok.

✓ Diş ipi kullanın! Dişipi; dişlerin arasındaki yemek artıklarını temizlemek için diş fırçasının ulaşamadığı noktalara ulaşarak temizlemenizi sağlar.

✓ Gargara ve ağız bakım suyu kullanın! Ağız içerisindeki bakterileri temizlemek için dişipi ve diş fırçası yeterli olmaya bilir. Kalan bakterileri yok etmek için gargara ya da ağız bakım suyu kullanarak ağız temizliğini tamamlamış olacaksınız. Özellikle gece yatmadan önce mutlaka kullanın. Nane aromalı olan bir gargara seçerseniz kötü ağız kokusuna karşı daha etkili olabilir.

Kötü ağız kokusuna sebep olan yiyeceklerden uzak durun!

Kötü ağız kokusuna sebep olan bazı yiyecekler vardır. Bu yiyeceklerden kaynaklanan bir ağız kokusu problemi yaşıyorsanız yapmanız gereken şey bu yiyecekleri tüketmemek olacaktır. Ağız kokusu problemi yaşıyorsanız soğan ve sarımsak yememelisiniz. Yiyeceklerinizde de kullanmayın.

Ağız kokusunu önleyen yiyeceklerden yararlanın!

Soğan ve sarımsağın kötü kokuya sebep olduğu gibi bazı yiyecekler de ağız kokusunu önleyebiliyor. Ağız kokusu problemi yaşıyorsanız beslenme programınıza ağız kokusunu önleyen yiyecekleri dahil edebilirsiniz.

✓ Peynir içerdiği kazein sayesinde çürükleri önleyecektir. Diş sağlığı için önemli besinlerden birisidir.

✓ Maydonoz nefesinizi tazeleyerek kötü ağız kokusunu gidermeye yardımcı olur ve C vitamini bakımından da zengindir.

✓ Biberiye ağız kokusunu önlemek konusunda yardımcı olabilir. Taze olması önemlidir.

✓ Limon ağız kokusunu giderme konusunda son derece etkili bir yiyecektir. Elinize bir limon dilimi alarak emebilirsiniz, sodanızın içerisine atabilirsiniz ya da yiyebilirsiniz. Limon aromalı şekerlerde işe yarar.

✓ Elma, havuç, armut ve turp nefesi tazelemekle kalmaz tükürük, diş ve diş etlerini temizleyerek kötü ağız kokusunu önlemekte yardımcı olabilir.

✓ Yoğurt ağızın çürük yumurta gibi kokmasına sebep olan hidrojen sülfüttün yok edilmesinde etkili bir yiyecektir. Günlük 1 kase yoğurt yiyebilirsiniz. C vitamini bakımında zengin mevyeler ile yoğurdunuzu tatlandırabilirsiniz. Böylece ağız kokusunu önlemekte daha etkili olabilir.

✓ Kivi çekirdekleri sayesinde diş yüzeyinde peeling etkisi yaparak temizler. Ayrıca C vitamini bakımından zengin olan kivi günlük c vitamini ihtiyacınızı da karşılayacaktır.

✓ Nane ağız kokusunu önleme konusunda etkisi bilinen bir yiyecektir. Sarımsak ve soğandan kaynaklanan kötü ağız kokusunu gidermek içinde birebirdir.

✓ Tarçın kabuklarında bulunan yağı sayesinde ağız içerisindeki bakterileri yok etme konusunda son derece etkilidir.

✓ Çilek diş yüzeyini temizleme konusunda etkili bir meyvedir. Doğal peeling etkisi sayesinde çilek kötü ağız kokularını önlemekte yardımcı olabilir.

Ağız kokusu için bitki çaylarından yardım alın!

Özellikle adaçayı ve yeşilçay nefesinizi tazelemede yardımcı içeceklerdir. Bu iki bitki çayı sahip olduğu antibakteriyal ve antioksidan içeriği sayesinde diş ve diş etlerini temizleyerek kötü ağız kokusunu önleyebilir.

✓ Adaçayı ve yeşilçayı şekersiz olarak dişlerinizin arasından sızdırarak için. Böylece etkisini hissedebilirsiniz.

Kahve ya da karanfil çiğneyin!

Kahve ve karanfilin kötü ağız kokusunu giderdiği halk arasında bilinen bir gerçek zaten yine de bir kez daha paylaşalım.

✓ Karanfil çiğneyin! Kötü ağız kokusunu gidermenin en etkili ve bilinen yöntemi olarak karanfil çiğnemek hemen herkesin bildiği en ucuz ağız kokusu giderme yöntemidir.

✓ Kahve çekirdeği çiğneyin! Diş aralarında ve ağız içerisindeki boşluklarda bakterilerin artıkları olan sülfür içeriğinden dolayı ağız içerisinde kötü kokuya neden olur. Kahve çekirdeği çiğnemek, sülfürlü bileşenleri ortadan kaldırarak kötü ağız kokusunu giderir.

✓ Kahve için! Kahve çekirdeği çiğnemek istemiyorsanız yemeğin ardından içeceğiniz bir fincan Türk kahveside aynı etkiye sahiptir ve kötü ağız kokusunu önlemekte etkili bir yöntemdir.

Diş hekiminize danışın!

Kötü ağız kokusunun sebebi diş çürükleri veya farklı bir şey de olabilir. Bu durumda bir diş hekimine gitmenizi öneririz.

Muhammet ŞAFAK

2006 yılından beri blog yazıyor ve web uygulamaları kodluyorum. Yaşam, bakım ve stil konusunda sık sık hemcinslerimin sorularına muhatap olduğumu fark edince erkekse.com'u kurdum. Buradan hemcinslerime kaliteli yaşamanın yollarını öğretmeye çalışıyorum. :)

Yorum Yap

Yorum yapmak için tıklayın...

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ücretsiz abone olun!

Size kaliteli yaşamanın yollarını ve yeni yazılarımızı haftalık veya aylık olarak gönderelim!

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!

Daha İyi Bir Erkek Olmak İçin
Ücretsiz Abone Olun!

erkekse.com ile daha iyi bir erkek olmanın zamanı gelmedi mi?

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!