Sağlık

Sonbaharda Hasta Olmamak İçin Neler Yapılabilir?

sonbaharda grip nezle olmamak

Sonbaharda grip veya nezle olmamak için neler yapmalıyız? Sonbaharda hasta olmamak için nasıl giyinmeliyiz? Sonbaharda hasta olmamak için ne yeyip ne içmeliyiz?

Sonbahar havaların dengesiz olduğu bir dönem, bu yüzden sonbahar mevsiminde grip ve nezle olma olasılığınız daha yüksek! Havaların bir sıcak bir soğuk olduğu sonbahar mevsiminde grip veya nezle olmamak için yapmanız gereken birkaç şey var.

Tavsiyelerimizi dikkate alır ve doğru bir şekilde uyarsanız, umarız ki hasta olmayacaksınız.Sonbaharı sağlıklı geçirip, kışa sağlıklı gireceksiniz.

sonbaharda grip nezle olmamak

Havaların soğuması, okulların açılması ve toplu taşıma araçlarının kullanımının artması bulaşıcı olan nezle ve grip gibi hastalıkların yayılmasına sebep oluyor.

✓ El hijyeninize (temizliğinize) özen gösterin. Ellerinizi sık sık bol su ve sabun ile yıkayın. Elinizi burnunuza ve gözünüze temas ettirmemeye dikkat edin.

✓ Havalandırması iyi olmayan kapalı mekanlardan mümkün oldukça uzak durun.

✓ Sonbaharda hava çok sıcak veya çok soğuk gibi görünebilir siz yinede ne çok ince ne de çok kalın kıyafetler giymeyin.

✓ Ortam sıcaklığını kontrol altında tutabiliyorsanız gündüz 25, gece 22 derecede tutmaya çalışın.

✓ Yaygınlaşan salgınlarında; grip ve nezle olan kimselerle yakın temastan, tokalaşmaktan ve hatta aynı ortamda kalmaktan kaçının.

✓ Vücudunuzun direnci düşükse Ekim-Kasım aylarında grip aşısı yaptırmanızı uzmanlar tavsiye ediyor. (Şeker, böbrek, akciğer hastalıkları ve bağışıklığı zayıf kişiler doktor kontrolünde zatürre aşısı da yapılmalıdır.)

✓ Ofis ve okul gibi ortamlarda kalem, kitap, bilgisayar, bardak gibi araç gereçleri ve eşyalarınızı ortak kullanmamaya özen gösterin.

✓ Kağıt mendil kullanın ve mendilleri bir kaç kezden fazla kullanmayın.

✓ Beslenme düzeninize özen gösterin ve uykunuzu aldığınızdan emin olun. Doğal ve dengeli beslenmeye özen gösterin. C vitamini bakımından zengin meyve ve sebzeleri özellikle düzenli olarak tüketmeye çalışın.

✓ Sıvı tüketimini özellikle de su tüketimini arttırın. İçtiğiniz su ve sıvıların çok soğuk veya çok sıcak olmamasına özen gösterin. Bizim tavsiyemiz oda sıcaklığındaki sıvıları tüketmeniz yönünde.

Sonbahar Depresyonuna Girmemek İçin Enerjinizi Yükseltin!

Kış aylarında gün içerisinde Güneş ışınlarının daha az olması depresif duyguların artmasına ve depresyona girmenize neden olabilir. Bunun için de yapmanızı önerdiğimiz birkaç şey var.

✓ Düzenli egzersiz ve spor yapın. Günlük en az 20 dakika yürüyüş yapın. Şınav ve mekik gibi evde yapabileceğiniz basit ama etkili egzersizleri deneyin.

✓ Sağlıklı beslenin. Bol bol meyve yeyin.

✓ Uyku düzeninizi kontrol altında tutun. Düzenli uyku depresyonu önleyen önemli şeylerdendir.

✓ Ailenize ve dostlarınıza zaman ayırın.

✓ İş yerinde kısa molalar verin.

✓ Keyif aldığınız ve yaparken eğlenebileceğiniz aktiviteler planlayın.

 

Editör

erkekse.com, 2016 yılında yayın hayatına başlayan erkek yaşam rehberi ve online erkek dergisidir.

Yorum Yap

Yorum yapmak için tıklayın...

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ücretsiz abone olun!

Size kaliteli yaşamanın yollarını ve yeni yazılarımızı haftalık veya aylık olarak gönderelim!

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!

Daha İyi Bir Erkek Olmak İçin
Ücretsiz Abone Olun!

erkekse.com ile daha iyi bir erkek olmanın zamanı gelmedi mi?

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!