Sağlık

Gripten kurtulmanın doğal çözümlerini öğrenin!

gribe ne iyi gelir
Gribe ne iyi gelir? Gribin doğal çözümü nedir? Gribin doğal çözümü bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek ve grip virüsünün yayılmasını önlemektir. 

Grip, soğuk algınlığı ve nezle gibi bir çok rahatsızlık kış aylarında baş gösteriyor. Her ne kadar salgınlardan korunmak ve grip olmamak için dikkatli davranıyor olsanız da her zaman grip olma ihtimaliniz bulunuyor. Grip olduğunuzda veya grip salgınına yakalandığınızda yapmanız gereken şeyleri bilirseniz hiç doktora gitmeden gribi atlatarak hızlıca sağlığınıza geri kavuşmanız mümkün olabilir.

Grip olduğunuzu hissetmeye başladığınız andan itibaren, gripten kurtulmanın doğal yollarını uygulamaya başlarsanız hastalık bütün vücudunuzu etkilemeden iyileşebilirsiniz. Yüksek ateş, kas ağrıları, halsizlik, öksürük, burun tıkanıklığı, hapşırma, boğaz ağrısı ve baş ağrısı gibi grip belirtilerini hissetmeye başladığınız andan itibaren öncelikle grip virüsünün vücutta daha hızlı yayılmasını önlemek için kişisel temizliğe dikkat etmeli ve stresten uzak durmalıyız. Bunlar daha önce Sonbaharda hasta olmamak için neler yapılabilir? isimli yazı da paylaşılmıştı.

Gribin doğal çözümü; bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek ve grip virüsünün yayılmasını önlemektir. Bu yazımızda anlatacağımız şeyler de bağışıklık sistemini güçlendirerek grip virüsünün yayılmasını önlemenizi sağlayacak yani gripten doğal yollar ile kurtulmanın yollarını anlatacağız.

Gribe iyi gelen yiyecekleri tüketin!

Doğru şekilde beslemediğiniz sürece gribi atlatmanız mümkün de değildir. Grip virüsleri vücutta daha hızlı yayılmak ve hastalığı yaymak için ilk olarak vücut direncini düşürmeye çalışır. Vücut direncinin düşmesi ise beslenmeye bağlı olduğundan öncelikle beslenme düzeninin bozulması veya iştahsızlık baş gösterir. Vücudun grip virüslerine karşı direnmesi yani bağışıklık sisteminin güçlenmesi için beslenmeye ihtiyacı vardır.

tavuk suyu çorba grip
Tavuk suyu çorba gribe iyi gelir mi?

✓ Tavuk suyu çorba için! Soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıkların en bilinen yiyecek tavuk suyu çorbadır. Sistein adı verilen bir tür amino asit içeren tavuk suyu, bağışıklık sistemi için gerekli olan beyaz kan hücrelerini destekleyerek vücut direncini arttırır. Besleyici ve iltihap giderici olan tavuk suyu çorbası aynı zamanda vücuda sıvı takviyesi yapar. Ayrıca yapılan bir araştırmaya göre; tavuk suyu çorbası, solunum yollarında bulunan ve virüslere karşı direnç gösteren siliyaların hareket kabiliyetini arttırıyor. Tavuk suyu çorbaya bir miktar limon sıkarak sıcak tüketmenizi tavsiye ederiz.

✓ Gribe karşı etkili olan diğer besinleri tüketin! Kırmızı lahana, kemik suyu, limon, zencefil gibi gribe karşı etkili olan besinleri Gripten koruyan yiyecekler nelerdir? isimli yazımızda öğrenebilirsiniz.

✓ Gribe iyi gelen karışımı deneyin! Gribe iyi gelen karışım olarak bilinen; zencefil, bal ve limon karışımını tüketmenizi öneriyoruz. Zencefil ve balı karıştırarak üzerine limon sıkıp hazırladığınız bu karışımı tüketin. Miktarını abartmayın; bu karışımdan sabah öğlen ve akşam birer tatlı kaşığı yemeniz yeterli olur.

su sıvı gribe iyi gelir
Sıvı tüketimi gribe iyi gelir!

Sıvı tüketimi hızlı iyileşmek için gerekiyor!

Grip, nezle ve soğuk algınlığı geçiriyorsanız her fırsatta sıvı içmeye özen gösterin. Özellikle ishal ve kusma gibi rahatsızlıklarda gribe eşlik ediyorsa sıvı tüketiminin önemi bir kat daha artıyor. Sıvıdan kastımız çoğunlukla su olsa da bazen su içmek istemeyebilirsiniz bu gibi durumlarda ayran, süt, evde sıkılmış taze meyve suyu veya bitki çayı tercih edebilirsiniz. Hastayken sıvıları yudum yudum ve yavaş yavaş tüketmeye özen gösterin. Hastayken hızlı sıvı alımı kusmaya sebep olabilir.

✓ Bitki çayı içeceğiniz zaman özellikle Bitki çayları ile sağlıklı yaşama merhaba deyin! yazımızdaki bitki çaylarını tercih etmenizi tavsiye ederiz.

✓ Süt içeceğiniz zaman sütü ılık (sıcak değil) olarak tüketin ve içerisine bir miktar bal ilave ederseniz daha etkili olacaktır.

Dinlenin!

Dinlenmek vücut direncinin artmasına yardımcı olacaktır. Vücudumuz ayakta durmak, yürümek, düşünmek, konuşmak için bir efor sarf eder. Hastalık aşamasında dinlenmek vücudun aktiviteler için harcadığı bu eforu virüslere karşı savaşmak için kullanır ve daha hızlı iyileşmeyi sağlar.

✓ Odanızın nem oranına dikkat edin! Dinlenmek için kullanacağınız odanın nem oranı da iyileşme sürecini hızlandırabilir. Bunun için bir nemlendirici cihaz satın alabileceğiniz gibi soba veya kalorifer üzerine koyacağınız bir kap su ile de sağlayabilirsiniz.

Tavsiye üzerine ilaç kullanmayın!

İnternet üzerinde gribe iyi gelen ilaçlar diye Theraflu Forte, Tylol Hot, Nurofen, Benical Cold, A-ferin gibi ilaçların tavsiye edildiğini görmüşsünüzdür. Yapmayın, sağlığınız bu kadar ucuz olmasın ve tavsiye üzerine ilaç kullanmayın! Bir şey olmaz diyerek sağlığınızı tehlikeye atmayın.

Doktora gidin!

Hastalık durumunun devamı veya ağırlaşması durumunda mutlaka bir hekime başvurulmalıdır. Bu sayfada önerdiğimiz gribin doğal çözümlerini doktor tavsiyelerine takviye olarak doktorunuza da danışarak gerçekleştirebilirsiniz.

Geçmiş olsun! 🙂

Muhammet ŞAFAK

2006 yılından beri blog yazıyor ve web uygulamaları kodluyorum. Yaşam, bakım ve stil konusunda sık sık hemcinslerimin sorularına muhatap olduğumu fark edince erkekse.com'u kurdum. Buradan hemcinslerime kaliteli yaşamanın yollarını öğretmeye çalışıyorum. :)

Yorum Yap

Yorum yapmak için tıklayın...

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ücretsiz abone olun!

Size kaliteli yaşamanın yollarını ve yeni yazılarımızı haftalık veya aylık olarak gönderelim!

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!

Daha İyi Bir Erkek Olmak İçin
Ücretsiz Abone Olun!

erkekse.com ile daha iyi bir erkek olmanın zamanı gelmedi mi?

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!