Fitness Yaşam

Yattığınız yerden forma girin!

uyuyarak kilo vermek

İyi bir diyet listeniz olabilir, sıkı bir egzersiz seansı yapıyor da olabilirsiniz. Beslenmenin tüm kurallarını yerine getirebilirsiniz. Her şeyi doğru yaptığınız halde yine de forma giremiyor, istediğini kiloya inemiyor olabilirsiniz. Tüm bu zaman ve emek harcayarak yaptığınız şeyler sizi forma sokmaya yetmeyebilir. Belki de eksik olan şey bunlar değildir. Eksik olan şey başka bir şeydir. Basit, kolay ve rahat bir şeyi yapmayı unutuyor olabilirsiniz.

Forma girmek için yapmayı unuttuğunuz bu şey uyumak olabilir mi? Tamam unutmak burada yanlış kelime oldu. Uykunuza gereken önemi veriyor musunuz gerçekten? Bir çoğumuz hazırlamamız gereken bir rapor, yapmamız gereken bir ödev veya sevdiğimiz diziyi seyredebilmek için uykumuzdan çalıyoruz. Peki uyku bu kadar basit mi? Size sağlıksız bir uykunun vücudumuzda neye sebep olduğunu ve uyuyarak nasıl zayıflayacağınızı anlatacağım.

Uyku kalitenizi arttırın! isimli yazımızda kaliteli uykunun sırlarını öğrenebilirsiniz.

Tabi ki size başka hiçbir şey yapmadan yatarak kilo verebileceğinizi söylemiyorum ama kilo vermek ve forma girmek için uykunun da kaliteli ve sağlıklı olması gerektiğini söylüyorum.

yatarak forma girmek

Kandaki kortizol seviyesini yükseltir.

Düzensiz ve kalitesiz bir uyku kandaki kortizol adı verilen hormon seviyesini yükseltir. Stres durumunda salgılanma hızı artan bu hormon metabolizma hızının yavaşlamasına sebep olur. Süreklilik haline geldiğinde ise bağışıklık sisteminde kalıcı hasarlara sebep olabilir. Yani kaliteli uyku metabolizmanızın doğru çalışmasını sağlayacaktır.

yatarak kilo verme

İnsülin ve Şeker Hassasiyetini Arttırır.

Uykusuz kalan vücut yeterince dinlenemediği için ihtiyacı olan enerjiyi, şeker ve karbonhidrat kaynaklı besinlerden almak ister. Bu durum sizi yüksek miktarda şeker içerikli ürün tüketmeye zorlayacaktır. Buna Doğal Yollar ile Hızlı Kilo Verin isimli yazı da yer verilmişti.

uyurken kas yapmak

Doğal Tedavi Gerçekleşmez.

Gün boyu yaptığınız onca fiziksel hareket ve egzersiz kas dokularımız üzerinde ufak zedelenmelere sebep olur. Ayrıca vücudumuz kas geliştirmek için yaptığımız antrenmanlar sırasında değil, dinlenme yani uyku safhasında bu antrenmanları kasa çevirir. Yaptığınız egzersiz ve antrenmanların kas yüzeyin oluşturduğu mikro seviyedeki tahribatlar da yine uyku sırasında onarılır. Doğru ve sağlıklı bir uyku; hem kaslarınızın daha iyi gelişmesini hemde ertesi gün yapacağınız antrenmana hazırlanmanızı sağlayacaktır.

uyuyarak kilo verme

Kilo Verme İşlemi Durur.

İşte en önemli maddeye şimdi geliyoruz. Bir çok ayı çeşidinin kış uykusuna yattığını biliyoruzdur, bu ayılar kış uykusuna yatmadan önce yiyebildikleri kadar şeyi yiyerek geniş bir yağ tabakasına ulaşır ve kış uykularından kalktıklarında vücutlarındaki yağ tabakası neredeyse tamamen erimiş olarak kalkarlar. Bu durumu merak eden bilim adamları kutup ayıları üzerinde bir araştırma yapmaya karar verir.

Kış uykusuna bel çevresi 2636272 cm olarak yatan bir kutup ayısı incelemeye alınarak akademik bir çalışma başlatılır. Yapılan bu çalışmalar sonucunda anlaşılır ki; glukagon gibi yağ yakımı konusunda güç bir etkiye sahip olan bir çok büyüme hormonu üretimi uyku esnasında inanılmaz seviyelere çıkıyor.

Sağlıklı ve kaliteli bir uykunun forma girmenizde ne kadar etkili olduğunu umarım anlamışsınızdır. Uyku kalitesi nasıl arttırılır? isimli makalemizi mutlaka okumalısınız.

Muhammet ŞAFAK

2006 yılından beri blog yazıyor ve web uygulamaları kodluyorum. Yaşam, bakım ve stil konusunda sık sık hemcinslerimin sorularına muhatap olduğumu fark edince erkekse.com'u kurdum. Buradan hemcinslerime kaliteli yaşamanın yollarını öğretmeye çalışıyorum. :)

Yorum Yap

Yorum yapmak için tıklayın...

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ücretsiz abone olun!

Size kaliteli yaşamanın yollarını ve yeni yazılarımızı haftalık veya aylık olarak gönderelim!

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!

Daha İyi Bir Erkek Olmak İçin
Ücretsiz Abone Olun!

erkekse.com ile daha iyi bir erkek olmanın zamanı gelmedi mi?

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!