Beslenme

Soda içmek zayıflatır mı?

maden suyu soda zayıflatır mı
Maden Suyu (Soda) Zayıflatır mı? Soda içerek zayıflamak mümkün mü? Maden suyu gerçekten zayıflatır mı? Maden suyu ile kilo vermek mümkün müdür?

Zayıflamak ve kilo vermek için çeşitli yollar deneniyor. Bunlardan sadece birisi de maden suyu olarak bilinen soda ile zayıflamaya çalışmaktır. Peki ama soda içerek zayıflamak gerçekten mümkün mü? Maden suyu içerek nasıl kilo verilir? Uzmanlar soda içerek zayıflama için ne söylüyor?

Daha çok maden suyu olarak bilinen soda; su içerisinde karbondioksidin çözündürülmesi ile elde edilen bir içecektir. Maden suyu  ile zayıflamak mümkün mü sorusunun cevabına geçmeden önce, özellikle internet ortamında sodanın zayıflattığı ile ilgili pek çok yanlış bir bilgi olduğunu belirtmek gerekiyor.

Soda ile zayıflama üzerine internette dolaşan en yanlış bilgi sadece soda içerek zayıflandığının iddia edilmesidir. Sağlıklı kişilerin günde sadece bir şişe soda içmesi uzmanlar tarafından önerilir. Daha fazla miktarda maden suyu tüketmek safra kesesi ve böbrek gibi organlarımızın sağlığını bozabilir. Bu yüzden gün içerisinde içtiğiniz sodanın miktarını iyi belirlemeli ve sadece soda içerek zayıfladığını iddia eden kişilere inanmamalısınız. Soda içmek sizi zayıflatmaz ancak doğru miktarda soda içmek zayıflamanıza yardımcı olacaktır.

Soda zayıflamaya nasıl yardımcı olur?

Kilo vermenin ve zayıflamanın kilit noktası aslına bakılırsa su’dur. Soda içildikten sonra bir susuzluk hissi vererek sizi daha fazla su içmeye yönlendirecektir.

Diyet yapan (zayıflamak isteyen) kişiler sade soda tercih etmelidir. Sade maden suyu 0 kaloriyken meyve aromalı sodalar yaklaşık olarak 80-90 kaloridir. Bu kalori miktarı marka ve aromaya göre değişiklik gösterir. Soda şişesinin üzerindeki etiketten kaç kalori olduğunu öğrenebilirsiniz.

Uzman diyetisyenler maden suyunun içerisindeki minerallerin ve bikarbonatın sindirimi kolaylaştırıcı etkisi olduğunu belirtiyor. Sodanın alkali yapısıyla mide asidini nötralize ederek sindirim sistemine faydalı olduğu ve mideyi rahatlatıcı özelliği olduğu ise zaten biliniyor. Diyetisyenler sodanın zayıflamak için diyet yapan kişiler tarafından doğru miktarda tüketilmesini öneriyor.

Soda kimler için sağlıklı değildir?

Soda herkes için sağlıklı bir içecek değildir. Özellikle ülser gibi mide rahatsızlıkları olan kişiler ve tansiyon hastalarının maden suyu içmeleri tavsiye edilmez. Lütfen bu rahatsızlıklardan birisi sizde mevcutsa soda içmeyin. Ayrıca soda içerisinde bulunan karbondioksit bağırsak sendromunu şiddetlendireceği için bağırsak sendromu olan kişilerin de tüketmemesi gerekir.

Günde bir şişe’den fazla maden suyu içmeyin.

Soda ve maden suyu ile zayıflamak için bunları uygulayabilirsiniz!

Bir çok kişi sade soda tüketmeyi sevmeyecektir. Meyve aromalı sodalar tüketmektense sodanızın içerisine bir dilim limon sıkarak veya ezdiğiniz çilek ile birlikte tüketebilirsiniz. Maden suyu içerisine nefesinizi açması ve ferahlatması için nane ve fesleğen gibi otlar da katabilirsiniz.

Sodayı meyve suları ile birlikte karıştırarak da tüketebilirsiniz. Soda kalorisiz bir içecek olduğundan dolayı bardağınızı yarıya kadar soda diğer yarısını da meyve suyu ile doldurduğunuzda meyve suyunun kalorisinin yarı yarıya düşürmüş olursunuz.

Bir kez daha tekrarlamakta fayda var; günde bir şişeden fazla maden suyu tüketmeyin. Doğal yollar ile hızlı kilo verin isimli içeriğimizi de okuyun! Zayıflamak için Beslenme ve Fitness kategorilerinde daha fazla içeriğe ulaşabilirsiniz.

Editör

erkekse.com, 2016 yılında yayın hayatına başlayan erkek yaşam rehberi ve online erkek dergisidir.

Yorum Yap

Yorum yapmak için tıklayın...

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ücretsiz abone olun!

Size kaliteli yaşamanın yollarını ve yeni yazılarımızı haftalık veya aylık olarak gönderelim!

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!

Daha İyi Bir Erkek Olmak İçin
Ücretsiz Abone Olun!

erkekse.com ile daha iyi bir erkek olmanın zamanı gelmedi mi?

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!