Cinsel Sağlık Seks

Niçin cinsel isteksizlik yaşıyoruz?

cinsel isteksizlik
Erkeklerde cinsel isteksizliğin nedenleri nelerdir? Erkekler niçin cinsel isteksizlik yaşar? Erkeklerde cinsel isteksizliğe sebep olan şey nedir? Bu yazımızda tüm bu sorulara cevap veriyor olacağız!

Erkeklerde genellikle görülmeyen bir rahatsızlık olan cinsel isteksizlik kadınlarda görmeye alışık olduğumuz bir rahatsızlıktı. Ancak son yıllarda araştırmalar gösteriyor ki erkeklerde özellikle yaşı genç olan erkeklerde cinsel isteksizlik iyice yaygınlaştı. Bilimsel araştırmalara göre cinsel isteksizlik yaşayan erkeklerin oranı %20 seviyelerindedir.

Oran bu kadar yüksek olunca, erkek cinsel sağlığı üzerine yapılan araştırmaların yeni da cinsel isteksizlik oluyor. Erkeklerin cinsel isteksizlik sorunu yaşıyor olmasının sebebi ne olabilir? İşte bu soru üzerine yoğunlaşan araştırmalar erkeklerin niçin cinsel isteksizlik gibi bir sorun yaşadığını ortaya koydu. Konuyla ilgili yapılan pek çok araştırma olduğu için bir çok sebepte bulunuyor.

Cinsel İsteksizlik Nedir ve Nasıl Tanımlanır?

Cinsel isteksizlik halk arasında genellikle “cinsel istek azalması”, “cinsel soğukluk”, “azalmış cinsel arzu”, “azalmış cinsel dürtü” olarak ifade ediliyor olsa da tıbbi terminolojide “hipoaktif cinsel istek” olarak isimlendirilmektedir. Cinsel isteksizlik; cinsellik içeren aktivitelerden ve düşünceden uzaklaşma ile başlayan cinsel bir problemdir. Bir cinsel sağlık sorunu olarak ifade edilebilmesi için en az 6 ay sürmesi gereken bir problemdir.

Cinsel İsteksizliğin Türleri Nelerdir?

Erkeklerinde yaşadığı bir cinsel sağlık sorunu olan cinsel isteksizliğin türleri nelerdir ve bu türleri birbirinden ayıran özellikler nelerdir?

✓ Cinsel isteksizlik sürekli olabilir! Erkek ve kadınlarda görülen bir cinsel isteksizlik türü sürekli olabilir. Hayat boyu, primer, birincil olabilir.

✓ Cinsel isteksizliği sonradan kazanmış olabilirsiniz! Cinsel isteksizliği problemi sonradan ortaya çıkmış, kazanılmış, sekonder veya ikincil olabilir.

✓ Cinsel isteksizlik partnere veya genele karşı olabilir! Eşinize karşı cinsel isteksizlik yaşıyorsanız bu evlilik sorunları, iletişimsel sorunlar, ten uyuşmazlığından kaynaklanıyor olabilir. Diğer taraftan genel anlamda bir cinsel isteksizlik sorunu yaşıyorsanız bu durumda sorun sizde demektir.

Cinsel İsteksizliğin Nedenleri Nelerdir?

Biz erkeklerin cinsel isteksizlik yaşamasının en büyük sebebi psikolojik nedenlerdir. Yine de nadiren de olsa fiziksel nedenlerinde bu probleme sebep olduğu bilinmektedir. Bu sorunun psikolojik veya fiziksel bir çok sebebi olabilir.

Erkeklerde Cinsel İsteksizliğin Fiziksel Sebepleri Nelerdir?

Erkeklerde nadiren de olsa cinsel isteksizlik sorununun fiziksel nedenlerle olabileceğiniz belirtmiştik. Erkeklerde cinsel isteksizliğe sebep olan fiziksel nedenlerden bazıları şu şekildedir.

✓ Alkol, sigara veya uyuşturucu madde cinsel isteksizliğe sebep oluyor olabilir.  Cinsel isteğin azalmasının en önemli fiziksel nedenlerinden birisi alkol, sigara ve madde bağımlılığıdır. Sigara ve alkolün her bakımdan sağlığınıza zarar verdiğini unutmayın. Sigarayı bırakın!

✓ Fazla kilolarda cinsel isteğin azalmasını sağlıyor! Alkol ve sigaranın ardından cinsel isteksizliğe sebep olan en önemli şey fazla kilolardır. Zayıflamak ve kilo vermek konusunda azimli olun!

✓ Şeker hastalığı (diyabet) cinsel soğukluk oluşturabilir! Diyabet halk arasındaki adıyla şeker hastalığı cinsel isteksizliğe sebep olan bir başka sağlık sorunudur. Diyabet belirtilerini okuyarak bir şeker hastası olup olmadığınızı anlayabilirsiniz.

✓ Cinsel isteksizliğin diğer fiziksel sebepleri; hipotiroidi, hipogonadotrapik hipogonadizm, depresyon ve antidepresan ilaçlarının kullanımı, hormonal değişimler, testosteron düşüklüğü, nörolojik hastalıklar, kronik hastalıklar, geçirilen ürolojik ameliyatlar ve yaş faktürüdür.

Erkeklerde Cinsel İsteksizliğin Psikolojik Sebepleri Nelerdir?

✓ Depresyon, cinsel isteksizliğe sebep olduğu gibi depresyonun tedavisi için kullanılan ilaçlarında cinsel isteksizliğe sebep olduğu bilinmektedir.

✓ Aldatma veya aldatılma durumları cinsel isteği azaltabilir.

✓ Doğru iletişim kuramamak kişilerin cinsellikten soğumasına sebep olabilir.

✓ Evlilik problemleri, evlilikte eşler arasında yaşanan problemler bu soruna sebep olabilir.

✓ Yüksek stres altında veya yoğun iş temposu ile çalışan kişilerde cinsel isteksizlik yaşayabilir. Stres azaltmanın yolları aranmalıdır.

✓ Maddi problemler özellikle geçimin zor olduğu bölgelerde bir çok erkeğin cinsel isteksizlik yaşamasına sebep olabiliyor.

✓ Öz güven eksikliği. Cinsel isteksizliği psikolojik sebeplerle oluşmasının en büyük etkenlerden birisi özgüvenin eksik veya yetersiz olmasıdır. Uzmanlar, bir çok kişinin eşini tatmin edememe korkusu, kendi bedenini beğenmeme gibi sorunlardan dolayı cinsel isteksizlik yaşadığını belirtiyor.

✓ Çocukluktan gelen psikolojik sorunlar! Bazı kişilerin çocuklukta yaşadığı taciz, tecavüz ve istismar gibi sebeplerle cinsel isteksizlik yaşadığı biliniyor. Bununla birlikte çocuğun katı kurallar ile yetiştirilmesi veya cinselliğin tabulaştırıldığı bir kültürde büyümesi cinsel isteksizliğe sebep olarak gösterilebilir.

✓ İlk cinsel deneyim veya eşcinsellik! İlk cinsel deneyiminde bir olumsuzluk yaşayan kişilerin ilerideki cinsel ilişkilerinde cinsel isteksizlik yaşaması mümkün olabiliyor. Gizli eşcinselliğin karşı cinse karşı bir isteksizlik duyması normaldir.

Cinsel isteksizlik ve cinsel performans kaybı gibi sorunlar için Seks bölümündeki içeriklere göz gezdirebilirsiniz. Cinsel İsteği ve Performansı Arttırma Yolları5 doğal yol ile cinsel performansınızı arttırın! ve 5 seks pozisyonu ile ilişkinizi güçlendirin! isimli yazılarımızda kaybettiğiniz cinsel isteğinizi geri kazanmanızı sağlayabilir.

Muhammet ŞAFAK

2006 yılından beri blog yazıyor ve web uygulamaları kodluyorum. Yaşam, bakım ve stil konusunda sık sık hemcinslerimin sorularına muhatap olduğumu fark edince erkekse.com'u kurdum. Buradan hemcinslerime kaliteli yaşamanın yollarını öğretmeye çalışıyorum. :)

Yorum Yap

Yorum yapmak için tıklayın...

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ücretsiz abone olun!

Size kaliteli yaşamanın yollarını ve yeni yazılarımızı haftalık veya aylık olarak gönderelim!

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!

Daha İyi Bir Erkek Olmak İçin
Ücretsiz Abone Olun!

erkekse.com ile daha iyi bir erkek olmanın zamanı gelmedi mi?

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!