İlişki Yaşam

22 adımda mutlu evliliğiniz olsun!

mutlu evlilik
Mutlu evliliğin sırları ile evlilikte mutluluk mümkün mü? Kesinlikle evet! Mutlu bir evliliğe giden yolu sizin için tarif ediyoruz...

Evlilikten sonra mutlu bir hayat sürmek bir çok çiftin hayali olsa da gerçekler sanıldığının aksine mutsuz olmanıza sebep olabilir. Oysa bir çok çift mutlu olacağını düşünerek evlenmiştir, değil mi? 🙂

Evlilik öncesindeki flört döneminde mutlu olmamak neredeyse imkansızken evlendikten sonra çoğunlukla işler tersine döner. Üzülmeyin artık erkekse.com var ve birazdan mutlu evliliğin sırlarını maddeler halinde anlatacağız. Hemen başlayalım;

1- Konuşun! Konuşmak iletişim kurmanın en etkili ve en eski yoludur. Eşinizin sizin aklınızı okuyamayacağını da göz önünde bulundurursak konuşmanın önemi daha da iyi anlaşılır. Eğer eşiniz ile aranızda yeteri kadar iletişim kuramadığınızı düşünüyorsanız; konuşun. Ama unutmayın en iyi iletişim şekli karşılıklı olandır. Yani onunda konuşmaya katılmasına izin verin.

2- Paylaşın! Eşlerin birbiri ile her şeyi paylaşabiliyor olması gerekir. Çiftlerin özellikle paylaşması gereken şey ise; duygularıdır. Duygularınızı, ne hissettiğinizi ve ne düşündüğünüzü açık bir şekilde eşinizle paylaşın. Bu ortak bir noktada buluşmanızı sağlayacak şeydir.

3- Danışın! Konuştunuz, paylaştınız bunlar çok güzel eşinizle iletişiminizi kuvvetlendirdiniz. Başlangıç için iyi bir noktaya ulaştınız. Şimdi sırada fikir alışverişi var. Yoksa “Ben aklıma gelen her şeyi yaparım, kimseye de hesap vermem!” mi diyorsunuz? Öyleyse evlenmeseydin! Evlilik sadece bir evi ve yatağı paylaşmak anlamına gelmiyor. Tüm hayatınızı paylaşıyorsunuz ve sizin aldığınız kararların sonucunu eşinizde olumlu veya olumsuz olarak hissedecek. Bu yüzden en azından bir şey yapacağınız veya karar vereceğiniz zaman eşinize fikrini sorun. Faydasını göreceksiniz.

4- Umursamayın! Elbette hiçbir şeyi umursamayın demiyoruz. Sadece olumsuzlukları, kötü şeyleri yani sizi üzecek şeyleri kafaya takmayın. Unutun gitsin.

5- Sevin! Sevginin sırrı kendi kendini çoğaltmasıdır. Evet “Sevgi, daha fazla sevgiyi doğurur.” diyoruz. Birbirinize daha sık dokunun, daha sık birlikte olun ve günaydın öpücüğü gibi küçük şeyleri bile ihmal etmeyin. Sizi birbirinize daha sıkı bağlayacak şeylerin başında fiziksel temaslar geliyor.

6- Bebek yapın! Bebek fikri ilk başlarda bir çok erkeğe itici gelse de bu düşünceler babalık duygusunu tattığında buhar olup gidecektir. Bebeklerin hızlı büyüğünü de düşünecek olursanız uykusuz geçireceğiniz günlerde sayılıdır. Yine de eşinizle asla kopmayacak kuvvetli bir bağınız olmuş olacak.

7- Küçük tartışmaları büyütmeyin! Küçük tartışmalar evliliğin tuzu, biberi gibidir. Bu tip tartışmaları büyütmek sizi geri dönüşü olmayacak sözler sarfetmeye veya hatalar yapmaya götürebilir. Bir düşünün; ilişkiniz, en küçük bir tartışmanın yıkabileceği kadar güçsüz mü?

8- Kendinize zaman ayırın! Birbirinize ayrı geçireceğiniz küçük zamanlar ayırın. Sürekli birlikte zaman geçirmek bir süre sonra birbirinizden sıkılmanıza sebep olabilir. Bir hobi edinin veya arkadaşlarınızla zaman geçirin. Mutlu bir çift olmak istiyorsanız bunu mutlaka uygulamalısınız.

9- Eşinize ve evliliğinize zaman ayırın! Evliliğinize ve ilişkinize değer veriyorsanız ve eşinizle aranızdaki bağları kuvvetlendirmek istiyorsanız mutlaka eşinizle eğlenerek geçirebileceği bir aktivite olmalı. Yani ikinizinde yapmaktan hoşlandığı birşeylere zaman ayırmalısınız. İkinizde sanattan hoşlanıyorsanız bir sergiye gidebilirsiniz. Sinema, pazar kahvaltısı, aile ziyareti ne olursa sadece ikiniz içinde eğlenceli ve keyif verici bir etkinlik olması gerekiyor. Beraber yapacağınız bir hobide olabilir. Örneğin; yemek kursuna gidebilir, bisiklete binebilir veya bahçenizi düzenleyebilisiniz.

10- Güveni sağlayın! Eğer evliliğinizi başarılı bir şekilde sürdürmek istiyorsanız eşinize güvenin ve onunda size güvenmesini sağlayın. Eşinizin size olan güvenini sarsacak herşeyden uzak durun.

11- Buzdolabını da ortak kullanın! Aynı hayatı paylaşıyor olmanız aynı yiyecekleri seveceğiniz anlamına gelmiyor. Buzdolabını sadece kendi sevdiğiniz yiyeceklere ayırmayın. Alışverişe çıktığınızda market arabasına da aynı şeyi uygulayın.

12- Onu şaşırtın! Bir günü diğeri ile aynı olan çiftlerin hayatı zamanla monotonlaşmaya başlıyor ve evlilikten bıkmaya başlıyor. Sürpriz yapmayı öğrenin. Hiçbir özel gün vs yokken alacağınız küçük hediyeler, yapacağınız ufak jestler eşinizin mutlu olmasını sağlayabilir. Eşinizin mutluluğu da bir şekilde size mutluluk olarak geri döner.

mutlu evliliğin sırları
Mutlu Evliliğin Sırları

13- Taviz verin! Sağlıklı bir ilişkinin olmazsa olmazlarında birisi taviz verebilmektir. Yapmak istediğiniz ancak eşinizin istemediği veya eşinizin istediği sizin istemediğiniz bir şey olursa (akşam yemeğini dışarıda yemek gibi) 1 ile 10 arasında bir puan verin ve eşinizden de aynı şeyi yapmasını isteyin. Örneğin; akşam yemeğini dışarda yemek için siz 4, eşiniz ise evde yemek için 8 puan veriyorsa, o zaman evde kalın.

14- Empati kurun, sabırlı ve hoşgörülü olun! Eşiniz ile farklı ortamlarda, farklı kültürlerde büyümüş ve farklı yetiştirilmiş olabilirsiniz. Aynı şekilde düşünmüyor olmak evliliğinizin başarısız olacağı anlamına gelmez. Karşılıklı olarak hoşgörülü olun, empati kurun ve sabır gösterin. Ortak bir noktada anlaşabileceğinize inanıyoruz. Eşinizi yargılamadan önce de empati kurun ve kendinizi onun yerine koyun.

15- Bütçenizi birlikte hazırlayın! Geleceğe dair planlar yapmak istiyorsanız mutlaka bir bütçeniz olmalı. Onun parası, benim param diye düşünmeyin. Kazandığınız para ikinizin ortak parası yani onun veya senin değil, sizin paranız. Bütçenizi birlikte yapın ve harcamalarınıza birlikte karar verin.

16- Destek olun! Eşiniz bir şeyler yapmak veya birşeyler başarmak istiyor olabilir. Ona yapmak istediği şey konusunda destek olduğunuzu net bir şekilde gösterin. Olumlu fikirlerinizi paylaşın ve arkasında olduğunuzu hissettirin.

17- Memnuniyetinizi dile getirin! Eşiniz sizin için güzel bir şey yaptığında memnun olduğunuzu mutlaka dile getirin. Öyle bir kaç kelime yetmez; pozitif olarak düşündüklerinizin tümünü söylemelisiniz. Özellikle kadınların eşlerinden bu tip şeyleri duymak çok hoşuna gider. Eşinize istediği şeyi verin.

18- Arkadaşlarınız olsun! Evlendikten sonra büyük olasılıkla arkadaş çevreniz büyük ölçüde değişecektir. Genellikle çift olarak görüşeceğiniz bir arkadaş çevresi oluşmaya başlayacaktır. Yine de eşiniz olmadan da göreşebileceğiniz başka arkadaşlarınız da olsun.

19- Cimri olmayın! Hiçbir kadın cimri erkeği sevmez. Para veya zaman konusunda cimri davranmayın. Tutumlu olun cimri değil. Yani harcayacağınız para veya zaman size bir şey kazandıracak veya mutlu edecekse harcamaktan korkmayın.

20- İltifat edin! Kadınlar sevildiğini ve beğenildiğini duymak ister. Sık sık istediğini eşinize verin. O sizin sevdiğiniz, hatta hayatınızı paylaştığınız kadın, belki de çocuklarınızın annesi. Ona “Seni seviyorum” demek size bir şey kaybettirmez veya sizi kılıbık yapmaz.

21- Hatırlayın! Eğer sevginizin ve aşkınızın ilk gün ki heyecan ve tutkusunu korumasını istiyorsanız, ona niye aşık olduğunuzu unutmamaya ve her zaman hatırlamaya çalışın. Ayrıca eşinizin sizin bir malınız veya sizin için yaratılmış bir canlı olmadığını da unutmayın.

22- Cinsel hayatınızda değişikliklere yer verin! Başarılı bir evlilik istiyorsanız her konuda monotonlaşmanın önüne geçmeniz gerekiyor. Cinsel hayatınızda da değişiklikler yapın. Farklı fantazi ve pozisyonlar denemekten korkmayın. 5 seks pozisyonu ile ilişkinizi güçlendirin! isimli yazımızı okuyarak başlayabilirsiniz.

Ayrıca Mutlu bir erkek olmak istiyorsanız bunları uygulayın! isimli yazımızı da mutlaka okumalısınız.

Editör

erkekse.com, 2016 yılında yayın hayatına başlayan erkek yaşam rehberi ve online erkek dergisidir.

Yorum Yap

Yorum yapmak için tıklayın...

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ücretsiz abone olun!

Size kaliteli yaşamanın yollarını ve yeni yazılarımızı haftalık veya aylık olarak gönderelim!

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!

Daha İyi Bir Erkek Olmak İçin
Ücretsiz Abone Olun!

erkekse.com ile daha iyi bir erkek olmanın zamanı gelmedi mi?

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!