Sağlık

Hastayken burnunuzun tek tarafının tıkanmasının sebebi nedir?

burun tıkanıklığı
Burun tıkanıklarının sebebi nedir? Niçin burnumuzun tek tarafı daha fazla tıkanır? Burun tıkanıklığı nasıl geçer? Tıkanan burun nasıl açılır? Burun tıkanıklığına ne iyi gelir?

Hastalandığınızda burnunuz mutlaka tıkanmıştır. Hiç dikkat ettiniz mi? Hastalandığımızda burnumuzun bir tarafı diğerine göre daha fazla tıkanır. Hiç merak ettiniz mi? Hastalandığımızda burnumuzun tek tarafının tıkanmasının sebebi ne olabilir?

Burun tıkanıklığı gerçekten berbat bir durumdur.  Eğer hastalandığınızda burnunuzun niçin böyle tıkandığını merak ediyorsanız size şunu belirtelim ki bunu tek merak eden siz değilsiniz. Bunu merak eden bazı bilim insanları bu konuyu araştırıyor ve bu durumun bilimsel sebebini buluyor. Burnunuz sizin düşündüğünüzden daha zeki.

Neden tek taraf daha fazla tıkanır?

Burun deliklerinizde bulunan konka isimli yapılar, soluduğunuz havanın akciğerlerinize ulaşmadan önce ısıtılmasını ve nemlendirilmesini sağlar. Bu akciğerlerinizin soğuktan korunmasını sağlar. Fakat bu olay tahim ettiğiniz kadar basit gerçekleşmiyor. Burun bu süreci daha iyi gerçekleştirebilmek için bir tarafı daha fazla kullanır.

Bu durum nefes alınan iki burun deliğinden birisinin kan akışının daha fazla olacağı anlamına geliyor. Kan akışının daha yavaş olduğu taraf ise tıkanmaya daha yatkın olmuş oluyor. Oluşan tıkanılık o tarafın hava akışı için yeterli yer olmadığını işaret eder. Genellikle biz burnumuzun tıkandığını anlamayız. Soğuk algınlığı, enfeksiyon, alerji veya grip olmanız bu tıkanıklığı fark etmenizi kolaylaştırır.

Hasta olduğunuzda burnunuzun tıkandığını daha kolay anlamanızın sebebi ise burnumuzdaki kan akışının ve mukoza üreminin daha fazla artmasıdır. İki burun deliğinizde tıkalı olsa bile tek tarafında daha fazla tıkanık olduğunu hissediyorsunuz.

Burun tıkanıklığı nasıl geçer?

Aslına bakarsanız nazal siklusunu durdurabilmeniz imkansızdır ancak hasta olduğunuzda burun tıkanıklığının sizi daha az rahatsız etmesini sağlayabilirsiniz . Hasta olduğunuz zaman bir burun deliğiniz diğerine göre daha fazla tıkalı olacaktır. Burun aşağı yukarı 90-240 dakika arasında hava akışı için kullanacağı tarafı değiştirir. Bu değişim gerçekleştiğinde biraz rahatlama hissedersiniz ancak bu rahatlama uzun sürmez çünkü bu sefer diğer taraf tıkanmaya başlar.

Rahat edebilmek için burun deliklerini tamamen açmalısınız. Tıkanan burun deliklerini açmanın en basit yolu ise nemlendirici kullanmak veya ılık bir duş almaktır. Bunların yanında burun tıkanıklarını açmanın en iyi yollarından birisi de burun spreyi kullanmaktır. Burun spreyi kullanmak burun tıkanıklığına sebep olan mukozanın burundan dışarı atılmasına yardımcı olur.

♣ Önemli : Burun spreyinin burnunuzda bağımlılık yarayabileceğini bilmelisiniz. Bu yüzden burun spreyinizi günde en fazla 2 kez kullanın. Burun spreyleri 5-7 günden fazla kullanım için uygun değildir.

♣ Önemli : Burun tıkanıklığınız 10 günden uzun sürerse mutlaka doktorunuza başvurun.

Editör

erkekse.com, 2016 yılında yayın hayatına başlayan erkek yaşam rehberi ve online erkek dergisidir.

Yorum Yap

Yorum yapmak için tıklayın...

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ücretsiz abone olun!

Size kaliteli yaşamanın yollarını ve yeni yazılarımızı haftalık veya aylık olarak gönderelim!

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!

Daha İyi Bir Erkek Olmak İçin
Ücretsiz Abone Olun!

erkekse.com ile daha iyi bir erkek olmanın zamanı gelmedi mi?

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!